Události




2012

Novinky na Baťově kanále: opravené plavební komory, nová přístaviště a více lodí

BAŤŮV KANÁL - Slavnostní odemykání plavební sezóny, otevření tří nových přístavišť i posílení lodního parku čeká mimo jiné letos turisty na Baťově kanálu. O víkendové sobotě zahájí sezónu na souběžné cyklostezce milovníci pohybu na kole a hned poté se o prvním květnovém dnu otevřou nová přístaviště Strážnice a Sudoměřice-Výklopník. Třetí ve Spytihněvi pak oficiálně zahájí provoz 16. června.

Opravená plavební zařízení i opevnění, tři nová přístaviště za 22,5 miliónu korun nebo vyčkávací stání a zázemí přístavu ve Starém Městě nabídne letos mimo jiné turistům po zimní přestávce Baťův kanál. Výletníci mohou ve většině půjčoven počítat i s dalším posílením flotily kajutových lodí, o které je stále větší zájem. Známá vodní cesta mezi Otrokovicemi a Rohatcem přilákala loni do regionu zhruba 65.000 turistů a stala se tak jedním z nejvýznamnějších cílů cestovního ruchu na Moravě.

Opravené břehy mezi Starým Městem a Huštěnovicemi

„Každoroční přípravu a čištění komor i rejd doplnila oprava opevnění levého břehu mezi Starým Městem a Huštěnovicemi za téměř 2,5 milionu korun z vlastních prostředků,“ řekl generální ředitel Povodí Moravy, s.p. Radim Světlík.

Připomněl i opravu opevnění pravého břehu v úseku Staré Město - Huštěnovice, vyčištění nánosů na plavebních komorách Staré Město a Nedakonice i opravy technologií. Vlastní investice 200 000 korun pak pokryla vznik provozního objektu plavební komory ve Veselí nad Moravou. „Na provoz plavebních komor z hlediska dostatečného zabezpečení obsluhy vynaložil loni podnik více než jeden milion korun,“ doplnil Radim Světlík s tím, že na konci loňského roku začala i výstavba, financovaná Ředitelstvím vodních cest ČR (ŘVC). Jedná se o přístaviště Spytihněv, čekací stání ve Strážnici a přístaviště v Sudoměřicích.

Dvě nová přístaviště doplní 11 stávajících, které již v minulosti ŘVC na Baťově kanálu vybudovalo.

„Turistická plavba zažívá v posledních letech v celé Evropě rozmach a my nesmíme zůstat pozadu. Baťův kanál je pro nás vzorovou ukázkou, že i v České republice má vodní turismus budoucnost,“ zdůraznil šéf ŘVC Jan Skalický.

Nové přístavy: Sudoměřice, Strážnice, Petrov

Na podzim se navíc chystá zahájení stavby rekreačního přístavu Petrov a pokračuje i příprava prodloužení splavného úseku do Kroměříže a Hodonína. „Předpokládaná cena přístavu je 40 milionů korun a návštěvníkům bude sloužit od roku 2014,“ dodal Jan Skalický.

   

Kombinaci cest po vodě a výletů na kolech nabízí desetitisícům jejich milovníků i nové cyklostezky mezi Kroměříží, Napajedly a Uherským Ostrohem, navazující na tu páteřní kolem Baťova kanálu. „V sobotu 28. dubna se veřejnost může zúčastnit zahájení cyklistické sezóny se starty v Hulíně a Uherském Ostrohu,“ uvedl ředitel závodu Střední Morava (Povodí Moravy, s.p.) Pavel Cenek. Pelotony se pak v poledne setkají v areálu Pahrbek.

Nové cyklostezky mezi Kroměříží, Napajedly a Uherským Ostrohem

Velký zájem o projížďky dokládají statistiky, které uvádí za tři letní měsíce červen až srpen v úseku mezi Veselím nad Moravou a Uherským Ostrohem až 90.000 cyklistů. „Víkendové špičky na cyklostezkách se v příznivém počasí šplhají až na 2 500 cyklistů denně,“ připomněl vedoucí vodní cesty Čestmír Daňhel.

Na rozvoji Baťova kanálu se také významně marketingově i finančně podílely Zlínský i Jihomoravský kraj. Z dotačního titulu Zlínského kraje se opravilo opevnění kanálu v úseku Babice - Spytihněv za 2,95 miliónu Kč, dále levobřežní hráz po odstranění pařezů Morava, Napajedla v částce asi 190 000 korun a za 650 000 Kč opevnění v úseku Staré Město - Huštěnovice.

„Výstavba přístavišť výrazně zvedla možnosti a úroveň přistávání lodí, což by se mělo odrazit na spokojenosti všech návštěvníků,“ míní Vojtěch Bártek z obecně prospěšné společnosti Baťův kanál. Upozornil také na nové a jednotné označení všech přístavišť tabulemi. Je na nich název přístaviště, kilometráž, vzdálenost k dalšímu nejbližšímu přístavišti po i proti proudu a piktogramy s nabízenými službami. Reflexní provedení názvu je dobře patrné i v noci při mírném osvícení,“ uzavřel Vojtěch Bártek.

POZVÁNKA

Slavnostní odemykání plavební sezóny 2012 a slavnostní otevření nových přístavišť na Baťově kanále úterý 1. května 2012 od 11:00 v přístavišti Strážnice od 13:00 v přístavišti Sudoměřice - Výklopník

Baťův kanál má svou poštovní známku

Ve středu 16. května vydává Česká pošta, s. p. poštovní známku Baťův kanál. Autorem známky je Adolf Absolon: „Známka Baťova kanálu je moje osmnáctá a s výjimkou jediné známky byla námětem vždy konkrétní místa v naší republice. Mám takovou zásadu, že si na ta místa udělám výlet - hledám námět na místě.“

Rytcem známky je Martin Srb, který je rytcem i u dalších letos vycházejících poštovních známek Krása orchidejí nebo Autoportrét s rodinou obraz Jana Kubce.

„Známka je v emisi technických památek, ale tato technická památka je významná tím, jak byla oživena, už to není cesta pro dopravu lignitu, ale skvělá vodní zábava, která se těší velkému zájmu. Proto jsem se rozhodl, že na samotné známce bude současnost - Veselský přístav se zajímavou budovou pod vysokými stromy a nejnovější výletní loď Morava. Teprve na kupony jsem dal památná technická díla podle starých fotografií.“ Popisuje své podněty autor poštovní známky.

Potěšen vydáním poštovní známky je ředitel Povodí Moravy, s. p. závodu Střední Morava Pavel Cenek: „Vydání poštovní známky Baťův kanál je uznáním této vodní cesty jako unikátní technické památky a zároveň připomínkou aktivní současnosti této jedinečné Moravské vodní cesty.“

„Desetikorunová hodnota je ideální na pohlednice z Baťova kanálu.“ pochvaluje si předseda správní rady Baťův kanál, o. p. s. Jaroslav Pospíšil. „Takový pohled má hned pro příjemce i odesílatele přidanou hodnotu. Poštovní známka hlavně může k odeslání pohledu více motivovat a šířit tak dále krásy této vodní cesty“.

Zbývá si jen přát, aby těch odeslaných pohledů z Baťova kanálu s poštovní známkou Baťův kanál bylo co nejvíce. Nejlépe celá emise 25 tisíc kusů.

Poštovní známka Baťův kanál
Emise technických památek
10,- Kč
Den vydání: 16. 5. 2012
Autor: Adolf Absolon
Rytec: Martin Srb
Emise 25 tisíc kusů
Způsob tisku: Rotační ocelotisk v barvě tmavě modré oceli

Pozvánka

V sobotu 9. června 2012 od 14:00 hodin proběhne v přístavišti ve Veselí nad Moravou slavnost u příležitosti vydání poštovní známky. V rámci programu známku představí její tvůrci - autor Adolf Absolon a rytec Martin Srb. Budou se zde prodávat pohledy Baťova kanálu a hlavně nové poštovní známky. Česká pošta bude mít v přístavišti otevřenou poštovnu, odkud bude možné ihned pohledy odesílat. Součástí programu bude stylizovaná módní přehlídka na opravdovém mole, vystoupení mažoretek, plavby lodí a hudební vystoupení. Programem bude provázet moderátor Petr Indra.

Vojtěch Bártek
Baťův kanál, o. p. s.

Krásné počasí pomohlo Baťovu kanálu proplout rekordní sezónou

Krásné počasí a příznivé plavební podmínky provázely celou plavební sezónu 2012 na Baťově kanálu. Na jejím počátku se díky investici Ředitelství vodních cest otevřela tři nová přístaviště ve Spytihněvi, Strážnici a Sudoměřicích. Výrazně se také vylepšilo zázemí přístavů právě ve Spytihněvi - opravené původní Baťovi domky, zřízena expozice o vodní cestě a nové sociální zařízení se sprchami - a také ve Starém Městě, kde se návštěvníkům otevřel zcela nový moderní přístav. I na ostatních místech se nelenilo a téměř všude bylo pro turisty připraveno nějaké vylepšení. A že je Baťův kanál skutečně pro všechny dokládá 17 bezbariérových přístavišť a čtyři bezbariérové osobní lodě na celé délce vodní cesty.

Ideální počasí ve spojení se zvelebujícím se zázemím přilákalo na paluby lodí na Baťově kanálu rekordní návštěvu 80 tisíc návštěvníků. Jedná se o nárůst ve výši 23 % oproti roku 2011 (65 tis. návštěvníků). Tolik turistů se přepravilo díky službám patnácti podnikatelských subjektů působících na této unikátní vodní cestě.

Nárůst ovšem nebyl u všech provozovatelů plavby. Někteří zaznamenali mírný pokles. Všeobecně také zaznamenáváme pokles ve skupinových výletech - školních i firemních. Jezdí spíše menší skupiny a rodiny. Všichni ovšem sledujeme zvýšenou návštěvnost v přístavech - lidí, kteří nejdou na plavbu, jenom se občerstvit a nasát příjemnou atmosféru. Vzestupně také pokračuje také současný trend - cykloturistika. V ročních součtech se jedná o statisíce návštěvníků.

Co nás těší zvláště, je opětovný nárůst vícedenních pobytů na kajutových lodích a hausbótech z loňských 3 tisíc na letošní 4 tisíce "námořníků".

Vojtěch Bártek
Baťův kanál, o. p. s.

10 let Baťův kanál, o. p. s.

Turistická vodní cesta Baťův kanál už je více jak 70 let starý dědeček. Zato obecně prospěšná společnost, která se po turisticky využívané vodní cestě jmenuje, slaví své první kulatiny.

Založena byla v lednu roku 2002 nadačním fondem Agentura pro rozvoj turistiky na Baťově kanálu. V té době totiž sílila potřeba veřejné servisní organizace. Někoho, kdo bude provozovat Informační centrum Baťova kanálu, starat se o internetové stránky, připravovat a realizovat marketingové projekty a propagaci vodní cesty, podílet se na rozvojových projektech, pořádat akce, …….

Vznikla tak organizace, která koncentruje a hájí zájmy celého regionu v oblasti rozvoje cestovního ruchu na Baťově kanálu a jeho okolí. Krajů, měst a obcí, oborových organizací, ale také i podnikatelů. V oblasti života a provozu vodní cesty už má obecně prospěšná společnost svou nezastupitelnou roli.

U příležitosti narozenin obecně prospěšné společnosti byla vydána brožura mapující deset let činnosti.

Ve stejnou dobu, kdy si připomínáme 10. výročí založení Baťův kanál, o. p. s., končí projekt Moravou a Záhoří lodí i na kole, který obecně prospěšná společnost realizovala s mestem Skalica. Projekt je financován z Operačního programu přeshraniční spolupráce ČR/SR Fondu mikroprojektů. Mezi hlavní aktivity tohoto projektu patřil:

  • monitoring cyklotrasy podél Baťova kanálu nepřetržitě od června do srpna 2011 na třech místech
  • vydání propagačních materiálů o vodní cestě v nákladů 30 tis. ks v českém jazyce a 4 tis. ks ve slovenčině, propagační materiál je distribuován na veletrzích cestovního ruchu, do turistických informačních center, v rámci propagačních akcí a všem zájemcům
  • výroba modelu plavební komory pro účely propagace v měřítku 1:45, plavební komora s typickým domkem je charakteristickým prvkem vodní cesty Baťův kanál vhodným pro propagaci

Na závěr je třeba poděkovat všem, kteří se podílí na financování aktivit Baťův kanál, o. p. s., kteří s touto organizací spolupracují, kteří pracovali a pracují v orgánech této společnosti a také všem, kteří fandí vodní cestě Baťův kanál, odkazu našich předků, a podílejí se na jeho dalším rozvoji.

Za celou narozeniny slavící společnost
Vojtěch Bártek

„TENTO MIKROPROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKOU UNIÍ,
Z PROSTŘEDKŮ FONDU MIKROPROJEKTŮ SPRAVOVANÉHO REGIONEM BÍLÉ KARPATY“

2011

Baťův kanál má turistického "Oskara"

Pátý ročník prestižní soutěže o Evropskou destinaci nejvyšší kvality - EDEN 2011 zná svého vítěze. V rekordní konkurenci 26 přihlášených destinací z celé České republiky zvítězilo Slovácko. Letošním tématem soutěže, do níž je zapojeno přes dvacet evropských zemí, je Obnova hmotného dědictví. Slovácko se do projektu přihlásilo s Baťovým kanálem.

„Soutěž EDEN, to je něco jako filmový Oskar, akorát v cestovním ruchu. Vítězství si je nádherným oceněním naší dlouholeté práce“ raduje se Vojtěch Bártek, ředitel obecně prospěšné společnosti Baťův kanál a dodává: „Pořadatelé soutěže ocenili kromě kvality zpracování přihlášky také dobrou spolupráci jednotlivých organizací v regionu.“

Všech 26 destinací zapojených do soutěže hodnotila porota složená se zástupců CzechTourism, Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva životního prostředí, Asociace turistických regionů ČR, Národního památkového ústavu, Českého vysokého učení technického a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Finálovou pětku posuzovala přímo v terénu.

„Slovácko je protkáno obnovenými památkami hmotného dědictví včetně Baťova kanálu, který je spojnicí těchto atraktivit. A ke kterým památkám se nedá dostat lodí, určitě k ním vede cyklostezka.“ Říká Jiří Durďák, manažer dobrovolného svazku obcí Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě a zároveň tím zdůrazňuje hustou síť cyklostezek. Ta podél Baťova kanálu byla loni oceněna cenou portálu KUDY Z NUDY.

Ceny byly vítězi a finalistům předány na slavnostním ceremoniálu v Návštěvnickém centru Plzeňského Prazdroje. Slovácko svým vítězstvím získalo 400 tisíc korun od Ministerstva pro místní rozvoj na podporu svých marketingových aktivit a možnost užívání prestižního loga EDEN. Zároveň se stalo součástí sítě EDEN, kde si destinace vzájemně předávají své nejlepší zkušenosti. Evropská komise natočí o destinaci spot a agentura CzechTourism jí zajistí účast na domácím či zahraničním veletrhu dle jejího vlastního výběru. CzechTourism Slovácko také mediálně podpoří. V září se Slovácko představí s národními vítězi z ostatních zemí v Bruselu v rámci Světového dne cestovního ruchu.

Informační centrum Baťova kanálu        
www.batacanal.cz
ČCCR - CzechTourism
www.eden-czechtourism.cz
Baťův kanál očekává v letošní sezóně okolo 70.000 turistů. Nabídne jim nově zrekonstruované areály Pahrbek u Napajedel a Výklopník
v Sudoměřicích.

Turistika na Baťově kanále v letošní sezóně opět ožije. Návštěvníci budou moci využívat nový areál Pahrbek či obdivovat unikátní technickou památku Výklopník. Po loňském propadu, způsobeném povodněmi a nepříznivým počasím, očekávají provozovatelé vodní cesty asi třetinový nárůst počtu návštěvníků na 70.000 lidí.

NAPAJEDLA, SUDOMĚŘICE - Baťův kanál čeká o tomto víkendu na šesti místech Slavnostní odemykání plavební sezóny. Vodní cesta mezi Otrokovicemi a Rohatcem nabídne turistům i v letošním roce nezměněnou provozní dobu plavebních komor, tedy v květnu a září v pátek až neděli od 10:00 do 18:00 , v červnu až srpnu od úterka do neděle rovněž od 10:00 do 18:00. „Po loňském propadu, způsobeném povodněmi, bychom chtěli zvednout celkovou návštěvnost asi o třetinu na 70.000 turistů,“ řekl Vojtěch Bártek z obecně prospěšné společnosti Baťův kanál.

Návštěvníci budou mít podle něj letos k dispozici nově zrekonstruovaný areál Pahrbek s veškerým zázemím, tedy parkovištěm, ubytováním, stravováním i sociálním zařízením. Rekonstrukcí prošel i areál Výklopník v Sudoměřicích rovněž se zázemím pro turisty a „bonbónkem“ v podobě funkčního modelu Výklopníku v poměru 1:45. „Po propagačních kampaních čekáme zvýšený zájem i o cyklostezku podél Baťova kanálu,“ doplnil Bártek.

  • FOTOTIP: Slavnostní odemykání plavební sezóny 2011 na Baťově kanále
  • sobota 30. dubna 2011 v 11:00 v přístavišti Napajedla - Pahrbek
  • neděle 1. května 2011 v 11:00 v přístavu Sudoměřice - Výklopník

Na novu sezónu připravil Baťův kanál i správce plavební cesty, státní podnik Povodí Moravy. „Opravy v podobě šestice staveb, doplněné o další údržbu toku, si vyžádaly více než 19 milionů korun,“ připomněl generální ředitel podniku Radim Světlík. Splavnost i pro rok 2011 finančně zajistilo nejen Povodí Moravy, s.p., ale i dotace z Ministerstva zemědělství, Ministerstva dopravy i Krajského úřadu Zlínského a Jihomoravského kraje.

Pracovníci povodí vyčistili kvůli zlepšení plavební hloubky u všech plavebních komor dolní a horní rejdy. Největší nánosy přitom zaznamenali pod plavební komorou Kunovský les. „V rámci údržby plavební cesty jsme v zimě rovněž provedli ořezy stromů, nezbytná kácení či vyřezávání křovin a provedli sanaci několika nátrží včetně opravy rozsáhlého poškození levoboční hráze v katastru obce Sudoměřice,“ vypočítal ředitel závodu Střední Morava Pavel Cenek. Jen v úseku Petrov - Strážnice bylo podle něj vytěženo asi 23.000 m3 nánosů.

Jedna z nejvýznamnějších turistických atrakcí ve Zlínském a Jihomoravském kraji má na svých březích od loňska 12 kilometrů nových cyklostezek, které navázaly na stezky vybudované v předchozích letech mezi Kroměříží, Napajedly a Uherským Ostrohem. Veřejnost je o víkendu může využít k příjezdu na Slavnostní odemykání plavební sezóny s programem, které budou hostit Napajedla, Otrokovice, Sudoměřice, Veselí nad Moravou, Strážnice a Hodonín. Víkendové špičky na cyklostezkách se v příznivém počasí šplhají až na 2 500 cyklistů denně.

„Povodí Moravy umožňuje výstavbu cyklostezek na jím spravovaných pozemcích,“ ocenil dále Bártek s tím, že páteřní cyklostezka podél Baťova kanálu se stala držitelem „Ceny redakce portálu Kudy z nudy 2010“. Baťův kanál o.p.s. se v rámci propagace také zapojila do marketingových projektů krajských centrál cestovního ruchu, například v rámci kampaní TOP CÍLE Centrály cestovního ruchu Jižní Moravy nebo LETOS SE JEZDÍ K NÁM Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

Veronika Hrdá
tisková mluvčí
Povodí Moravy, s. p.        
Tel.: 541 637 319
Mob.: 606 044 895
hrda@pmo.cz
Související odkazy s bližšími podrobnostmi:
www.batakanal.info
Sezóna 2011 na Baťově kanálu byla ve znamení hausbótů a cyklistů

Letošní plavební sezóna se na rozdíl od té předcházející obešla bez jarních povodní, ale provozovatele lodí zase potrápily vydatné letní deště. Přesto byla uplynulá plavební sezóna úspěšná. Baťův kanál navštívilo a na lodi se svezlo 65 tisíc návštěvníků (v roce 2010 to bylo 52 tisíc a v roce 2009 70 tisíc). Ředitele obecně prospěšné společnosti Baťův kanál Vojtěcha Bártka nejvíce potěšil pokračující trend zájmu o vícedenní plavby na hausbótech: „Romantickou plavbu zažilo a být pár dní kapitánem si vyzkoušelo během léta 3 tisíce návštěvníků.“

Cyklistika je fenoménem a vybudované cyklostezky nesou své ovoce. Pohodové prostředí Baťova kanálu totiž přitáhlo v letošním roce davy cyklistů. Potvrdilo to i rozsáhlé měření, které v letošním roce proběhlo v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce ČR-SR. „Výsledky nás příjemně překvapily. Údaje chceme použít při přípravě dalších rozvojových projektů“ je spokojen s výsledky měření Vojtěch Bártek. Manažer dobrovolného svazku obcí Jiří Durďák k tomu ještě dodává: „Babí léto v září posadilo opět lidi do sedel jízdních kol a obulo jim in-line brusle - jen počitadlo v Napajedlech zaznamenalo v tomto měsíci neuvěřitelných 21 tisíc průjezdů.“

Ukazatel počtu uživatelů stezkySudoměřice -
Skalica (nezpevněná hráz)
Uherský Ostroh -
Veselí nad Moravou
Staré Město -
Kunovský les
Napajedla
Počet celkových průjezdů11 14293 48468 64160 718

Monitoring provedla Nadace Partnerství od 1. 6. do 31. 8. 2011.

Pod heslem Tomáše Bati „Bez odvahy ke změně není zlepšení….“, se v letošním roce pustili někteří rejdaři a provozovatelé restaurací na březích Baťova kanálu do zásadních rekonstrukcí stávajících objektů. To potvrzuje Jiří Durďák: „Obětovali de-facto jednu plavební sezónu na úkor těch příštích, s cílem zkvalitnění a rozšíření poskytovaných služeb. Na novou nabídku služeb cestovního ruchu se tak mohou těšit návštěvníci přístavů ve Spytihněvi, Starém Městě a nově i u jezu Kunovský les.“

Na Baťově kanálu 28. října 2011
Baťův kanál, o. p. s.
Obce pro Baťův kanál
Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě

2010

Ministr Šebesta zahájil plavební sezónu

Brno, 1. květen 2010. Slavnostní odemykání plavební sezóny 2010 na Baťově kanále v přístavišti Petrov proběhlo dnes za účasti Ing. Jakuba Šebesty, ministra zemědělství České republiky. Ministr Šebesta mimo jiné sdělil, že z rozpočtu ministerstva zemědělství ČR uvolní částku 15 mil. Kč na další rozvoj této významné vodní cesty.

Desítky lidí si nenechalo ujít příležitost shlédnout letošní odemykání plavební sezóny v Petrově, která byla oficiálně „odemknuta“ klíčem v rukou ministra zemědělství České republiky Ing. Jakuba Šebesty. Ministr tak zahájil další sezónu na turistické vodní cestě vedoucí napříč Zlínským a Jihomoravským krajem, jejíž oblíbenost rok od roku stoupá.

„Baťův kanál je unikátní památka, která nemá jen ekonomický význam, ale dává příležitost k poznání místní lidové kultury, architektury a přírodních krás. Je třeba také vyzdvihnout jeho mezinárodní a mezikrajový význam. V posledních letech k nám stále více přivádí hosty ze sousedního Slovenska. Svou polohou mezi Zlínským a Jihomoravským krajem dává příležitost k užší spolupráci těchto dvou moravských krajů“, uvedl mimo jiné ministr Šebesta.

Obec Petrov připravila pro návštěvníky bohatý doprovodný program. Po úspěšné bitvě obránců z Petrova proti pirátům ze Sudoměřic a Strážnice zazněla hudební produkce skupiny Mecháči, vystoupení Tomáše Šulaje a místních mažoretek. Starosta Petrova Ing. Ladislav Krůtil prohlásil: „Obec Petrov si velmi cení všeho, co do rozvoje Baťova kanálu investuje jihomoravský kraj a stát. Samozřejmě i my rádi přispějeme svým dílem k rozvoji turistiky v regionu. Je to i filosofií obce Petrov, která se snaží rozvíjet vinařskou tradici, folklór a turistiku na Baťově kanále. Na rozvoji Baťova kanálu pracujeme i nadále a společně s Ředitelstvím vodních cest České republiky připravujeme projekt na vybudování rekreačního přístavu pro 25 lodí s úplným servisem“.

První plavbou letošní sezóny pak byla cesta z Petrova do Sudoměřic. Na výletní lodi se uskutečnilo jednání ministra Šebesty se zástupci Povodí Moravy, s. p., Státní plavební správy, obecně prospěšné společnosti Baťův kanál, Svazku obcí pro Baťův kanál, starostů místních měst a obcí.

„Státní plavební správa si velmi váží každého pozvání na Baťův kanál. Z našeho pohledu je toto jediná vodní cesta, která vzkvétá, oproti ostatním v České republice, kde především obchodní plavba skomírá. A to i přesto, že se jedná o nejekologičtější modus dopravy. Rekreační plavba vůbec je celosvětový fenomén, který zažívá neobyčejný vzrůst a je potěšitelné, že obce podél Baťova kanálu tento trend s úspěchem následují“, uvedl mimo jiné ředitel kanceláře úřadu Státní plavební správy Praha Ing. Jaroslav Bimka.

Starostka města Hodonín a zároveň předsedkyně Svazku obcí pro Baťův kanál Ing. arch. Milana Grauová vyslovila díky především píli samotných obcí a jednotlivým provozovatelům. „Chtěla bych poděkovat Povodí Moravy, s. p. a Státní plavební správě, kteří jsou vstřícní k problémům, které je potřeba řešit“. Uvedla, že v letošním roce se podařilo vybudovat sociální zařízení v Petrově a v podstatě ve všech přístavech se v rámci stejného projektu vybudovala také dětská hřiště. „Intenzivně pracujeme i na dalším rozvoji. Velkým problémem, který ale blokuje rozvoj Baťova kanálu je připravovaná komora v Rohatci, kterou díky nedořešeným majetkovým vztahům není možno realizovat. A toto nás všechny velmi mrzí“, posteskla si starostka.

Velkou radost vzbudil na závěr dnešního slavnostního dne pan ministr Šebesta, který v Sudoměřicích návštěvníkům Baťova kanálu sdělil, že z rozpočtu ministerstva zemědělství ČR uvolní částku 15 mil. Kč na další rozvoj vodní cesty.

Sezóna roku 2009 byla významná z hlediska budování infrastruktury - v oblasti rozvoje byla vybudována nová přístaviště, byla realizována přístupová komunikace k přístavišti Rohatec – kolonie s chodníkem a parkovištěm, byla provedena oprava „shybek“ na Baťově kanálu, kterými podchází Kudlovický potok a potok Trávníček. K zajištění provozuschopnosti přispěla i oprava pravobřežní hráze v prostoru nad Starým Městem o délce 125 m, v rámci oprav technologie došlo k rekonstrukci plavební komory Spytihněv. Proběhlo čištění nánosů ze dna v úseku od plavební komory Strážnice II. po obratiště lodí u skanzenu ve Strážnici, vyčištění prostoru obratiště ve Strážnici u skanzenu a čištění nánosů mezi plavebními komorami Veselí nad Moravou a Vnorovy I. Podařilo se zrealizovat dalších 12 km asfaltové cyklostezky vedoucích po březích řeky Moravy a Baťova kanálu. Spolu s úseky realizovanými v předchozích letech vznikla téměř ucelená cyklostezka vedoucí z Kroměříže až do Uherského Ostrohu.

Rozvoj Baťova kanálu významně marketingově i finančně podpořil Jihomoravský a Zlínský kraj. Celkové přijaté dotace Povodím Moravy, s. p. na opravy a údržbu byly ve výši 7 150 tis. Kč, vlastní finanční zdroje státního podniku na provoz a údržbu Baťova kanálu činily 7 589 tis. Kč.

Ing. Jana Kučerová
tisková mluvčí
Povodí Moravy, s. p.
Tel.: 541 637 390
kucerova@pmo.cz

Páteřní cyklostezka u Baťova kanálu – držitel Ceny redakce portálu Kudy z nudy 2010

Páteřní cyklostezka podél Baťova kanálu se stala držitelem „Ceny redakce portálu Kudy z nudy 2010“. Toto prestižní oceněn si na slavnostním vyhlášení Cen Kudy z nudy 2010 převzali z rukou náměstka ministra pro místní rozvoj Ing. Michala Janeby zástupci Baťova kanálu Ing. Jiří Durďák a Vojtěch Bártek

„Baťův kanál vedoucí z Kroměříže do Hodonína je nyní pro cyklisty sjízdný v celé délce, přičemž více jak 50km této cesty vede po bezpečných cyklostezkách, zbytek je veden jako trasa po klidných místních komunikacích. Cyklostezky dokonale splňují veškeré nároky na klidný rodinný výlet. Jede se většinou po břehu řeky Moravy a podél umělých „kanálových“ úseků, stranou frekventovaných silnic po takřka absolutní rovince.“ Říká manažer dobrovolného svazku obcí Jiří Durďák. Ředitel obecně prospěšné společnosti Baťův kanál dodává: „Cestou jsou k vidění plavební komory, přístavy a lodě křižující Baťův kanál. Cyklisté a bruslaři mají samozřejmě možnost svést se i s jízdním kolem na výletních lodích v rámci pravidelných plaveb, nebo navštívit některou z hospůdek které se nacházejí v přístavech.“

Všechny turistické aktivity zaregistrované na portálu www.kudyznudy.cz prošly během května a června 2010 prvním, neveřejným kolem soutěže. V něm odborníci z oblasti cestovního ruchu vybrali v každém ze 17 turistických regionů deset aktivit, které nominovali do druhého kola. Celkem tak do veřejného hlasování postoupilo 170 turistických nabídek. Z nich pak mohla veřejnost od 1. července do 31. srpna 2010 vybírat tu nejlepší. Čtenáři portálu mohli do hlasování doplnit také své tipy. Z celkového počtu hlasů tyto tipy činí necelých 7 %, přesto dokázaly v několika regionech posunout aktivitu, která nebyla nominována, na medailové pozice. Systém byl jednoduchý – stačilo vyplnit interaktivní hlasovací formulář. To udělalo přesně 10 852 lidí, kteří odevzdali 62 131 hlasů. V průměru tak každý hlasující označil 6 turistických aktivit. V rámci soutěže udělila odborná porota dvě zvláštní ceny – Cenu redakce portálu Kudy z nudy a Cenu ředitele agentury CzechTourism. V soutěži čtenáři vybírali také akci roku. (zdroj www.kudyznudy.cz)

Vojtěch Bártek
Informační centrum Baťova kanálu        
Baťův kanál, o. p. s.
tel.: +420 608 629 750
abk@batacanal.cz
Ing. Jiří Durďák
projektový manažer
Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě

tel.: 774 250 750
durdak@batacanal.cz
Baťův kanál v TOP 5 prestižní soutěže EDEN

Projekt European Destination of Exellence – Evropská destinace nejvyšší kvality (EDEN) vypisuje Evropská komice a zapojeno do něj je více jak dvacet evropských zemí. V České republice je odborným garantem tohoto projektu agentura CzechTourism.

Téma letošního ročníku mělo název Voda – turistický cíl. Odborná porota složená ze zástupců agentury CzechTourism, Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva zemědělství, Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Asociace turistických regionů ČR posuzovala přihlášené lokality na základě rozsáhlých materiálů, které zástupci každé destinace odevzdali. Baťův kanál se dostal mezi 5 finalistů, ze kterých se už pak vybíral pouze vítěz. Stal se tak nositelem prestižního označení „Baťův kanál – finalista soutěže EDEN 2010“. Toto ocenění bylo předáno na slavnostním vyhlášení z rukou ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušky.

Po slavnostním Odemykání plavební sezóny, které letos probíhalo na 10-ti místech od 30. dubna do 2. května je turistická sezóna na Baťově kanálu už v plném proudu. Letošními novinkami jsou nová přístaviště Napajedla – Pahrbek a Rohatec – kolonie a budova sociálního zařízení v přístavišti v Petrově. V některých přístavištích přibyla dětská hřiště. Díky Povodí Moravy, s. p. je komorování v letošním roce výrazně rozšířeno – v měsíci červen od úterý do neděle od 10:00 do 18:00 hodin. Letos, stejně jako v předchozích letech, přibyly na březích Baťova kanálu nové úseky cyklostezky. Celkem bylo v roce 2010 uvedeno do provozu takřka 12 km cyklostezky vhodné také pro in-line bruslení.

Vojtěch Bártek
ředitel Baťův kanál, o.p.s.
tel.: 518 325 330
abk@batacanal.cz


Jiří Durďák
projektový manažer Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě
tel.: 774 250 750
durdak@batacanal.cz
L ucie Bělochová
projektová manažerka
Obcí pro Baťův kanál

tel.: 724 570 450
lucie.belochova@gmail.com

Informační centrum Baťova kanálu
Zámecká 2
698 01 Veselí nad Moravou
tel.: 518 325 330
abk@batacanal.cz

Zamykání plavební sezóny 2010

Plavební sezónu 2010 ukončujeme v Napajedlech. V místě, kde jsme loni zahajovali zatím nejúspěšnější plavební rok, během kterého plulo na palubách plavidel na Baťově kanálu 70 tisíc návštěvníků.

Bohužel letos v květnu a v červnu bylo nejen přístaviště v Napajedlech většinou pod vodou. Více než 60 dní byl na řece Moravě vyhlášen zákaz plavby. Lidem se v deštivém počasí na lodě moc nechtělo ani na kanálových úsecích, kde nebyla plavba přerušena ani za povodňových stavů. A vzhledem k tomu, že to bylo zrovna v období školních a skupinových zájezdů, projevilo se to dramaticky i v celkové letošní návštěvnosti. Ta na byla 53 tisíc návštěvníků, což je pokles o 25 % oproti sezóně 2009.

Přes všechny špatné okolnosti, které nás během plavební sezóny provázely, pokračoval trend velkého zájmu o obytné lodě. Veškerá kapacita hausbótů byla v podstatě plně využita. V tomto segmentu jsme zaznamenali letos krásný 10 % nárůst na 2 500 osob. A to i díky Povodí Moravy, s. p., které rozšířilo manipulace na plavebních komorách v měsíci červnu. I zde nám velká jarní voda ukrojila velký kus návštěvnického koláče.

Na březích Baťova kanálu bylo v letošním roce uvedeno do provozu 12km nových cyklostezek, které navázaly na stezky vybudované v předchozích letech. Díky propojení dříve oddělených úseků došlo k výraznému zkvalitnění nabídky pro cyklisty a in-line bruslaře, což se významně projevilo na nárůstu návštěvnosti. Dle monitoringu návštěvnosti prováděném v červenci a srpnu v Napajedlích využilo cyklostezky jen v tomto místě v průměru více jak 870 cyklistů denně. Víkendové špičky se pak vyšplhaly až na 2.493 cyklistů denně. Z toho lze odhadovat, že celková roční návštěvnost Baťova kanálu z pohledu cyklistů, bruslařů a pěších se pohybuje v řádech stovek tisíc.

Vojtěch Bártek
Informační centrum Baťova kanálu        
Baťův kanál, o. p. s.
tel.: +420 608 629 750
abk@batacanal.cz
Ing. Jiří Durďák
projektový manažer
Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě

tel.: 774 250 750
durdak@batacanal.cz

2009

Baťův kanál - plavební sezóna 2009

Více jak 60 km dlouhá historická vodní cesta Baťův kanál, se 13. plavebními komorami, v současné době využívaná pouze pro rekreační plavbu, nabídne návštěvníkům v plavební sezóně 2009 hned několik nových produktů, zajímavých akcí a zásadních novinek v oblasti rozvoje přístavišť a cyklostezek.

Tak jak je již dlouholetou tradicí, bude plavební sezóna slavnostně zahájena Odemykáním, které bude probíhat 30. dubna v Napajedlech, kde bude současně otevřeno nové přístaviště. Druhý den 1. května bude odemčena plavební sezóna ve Veselí nad Moravou. V tento den bude plavební sezóna slavnostně zahájena i v Otrokovicích, Spytihněvi, Skalici či Hodoníně. Všechny tyto akce jsou určeny pro širokou veřejnost a jsou vzájemně propojeny.

Od začátku plavební sezóny bude veřejnosti k dispozici nové přístaviště v Napajedlích a v Kostelanech nad Moravou. V průběhu plavební sezóny pak bude dokončeno přístaviště v Uherském Hradišti a v Rohatci – kolonii. Jedná se o hranová přístaviště s bezbariérovým přístupem s možností vyvázání soukromých i vypůjčených lodí. Nová přístaviště se také stanou zastávkovými místy pravidelných lodních výletních linek. Realizátorem těchto přístavišť je Ředitelství vodních cest ČR ve spolupráci s dotčenými obcemi, svazky obcí a Baťův kanál, o.p.s..

Velké změny dozná taktéž síť cyklostezek vedených bezprostředně podél vodní cesty. V průběhu roku 2009 budou vybudovány nové úseky Cyklostezky podél Baťova kanálu se zpevněným asfaltovým povrchem vhodným i pro in-line bruslení. Vybudován bude úsek Kroměříž – Střížovice v délce 5,2 km, a úsek Otrokovice – Babice v délce 6,9 km. Oba úseky navazují na již existující cyklostezku podél Baťova kanálu v trase Babice – Nedakonice v délce 10,4 km a na rozsáhlou síť cyklotras v Přírodním parku Hostýnské vrchy, Chřiby, a CHKO Bílé Karpaty, ale také na síť Moravských vinařských stezek. Z Veselí nad Moravou do Hodonína bude podél vodní cesty vyznačena cyklotrasa, která bude zároveň vybavena odpočívadly.

Pro školáky základních, mateřských a středních škol, pro firmy a skupinové výlety je od letošního roku připravena ucelená nabídka programu spojených s plavbou pod názvem „Vzhůru na palubu“. Do katalogu nabídek jsou zařazeny půldenní, celodenní a dvoudenní výlety zahrnující plavbu po Baťově kanálu a doprovodný program zahrnující turistické zajímavosti Slovácka.

Provozovatelé půjčoven lodí připravili pro své zákazníky pro novou plavební sezónu několik nových hausbótů. V Kroměříži je to hausbót s ryze solárním pohonem, ve Spytihněvi a Uherském Hradišti pak špičkově vybavený prostorný hausbót s oddělenými ložnicemi, vybavenou kuchyní, sprchovým koutem a splachovacím WC. Z přístavu Skalica na Slovenském břehu vodní cesty bude vyrážet pravidelná mezinárodní lodní linka Skalica – Strážnice.

Kromě slavnostního Odemykání je nejen pro všechny příznivce plavby nachystána během plavební sezóny spousta akcí - Kostelany nad Moravou s Uherským Ostrohem připravují na 7. – 9. 5. Bylinkové dny jejíchž součásti budou i plavby lodí Morava. Český rozhlas Brno oslavní 23. 5. plavbou ze Strážnice přes Veselí nad Moravou do Uherského Ostrohu 85. let vysílání. Další oslava se uskuteční 20. června v Sudoměřicích, tentokráte 70. let Výklopníku. Vodní království vypukne v Hodoníně 18. července. Na přelomu července a srpna pro Vás chystáme již tradiční divadelní festival „Divadlo na řece“. Hurá do školy se budeme těšit 29. 8. ve Veselí nad Moravou. Přeplavání Baťova kanálu z Otrokovic do Skalice a odtud zpět do Veselí nad Moravou skupinou dálkových plavců proběhne 7. září. Mezi plavci budou 4, kteří přeplavali La Manche.

Vojtěch Bártek
ředitel Baťův kanál, o.p.s.
tel.: 518 325 330
abk@batacanal.cz


Jiří Durďák
projektový manažer Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě
tel.: 774 250 750
durdak@batacanal.cz
L ucie Bělochová
projektová manažerka
Obcí pro Baťův kanál

tel.: 724 570 450
lucie.belochova@gmail.com

Informační centrum Baťova kanálu
Zámecká 2
698 01 Veselí nad Moravou
tel.: 518 325 330
abk@batacanal.cz

Ocenění Průvodce Baťovým kanálem

Odborná porota 13. ročníku národní soutěžní přehlídky propagačních materiálů měst, krajů a turistických regionů TOURPROPAG Písek vyhlásila Průvodce Baťovým kanálem jako nejlepší v kategorii informační brožura. V této kategorii bylo v letošním ročníku přihlášeno 135 propagačních materiálů.

Toto významné a prestižní ocenění je sladkou odměnou za usilovnou práci na uceleném materiálu provázející turistu po Baťově kanálu i po atraktivitách v okolí. Připomínat nám ho bude kromě diplomu i originální plastika symbolizující písecký kamenný most.

Průvodce Baťovým kanálem byl financován z rozpočtu Jihomoravského kraje a Centrálou cestovního ruchu Východní Moravy z prostředků EU ROP Střední Morava. Na jeho tvorbě se kromě Baťův kanál, o. p. s. významně podílelo Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě a Obce pro Baťův kanál. Mapové podklady poskytla Kartografie Praha z jejíž dílny pochází také celé grafické zpracování materiálu. Důležité informace a podklady poskytla Státní plavební správa pobočka Přerov a Povodí Moravy, s. p. závod Střední Morava Uherské Hradiště. Vydatně nám pomohly i konzultace s provozovatelem půjčovny hausbótů.

Ve stejný den, kdy nám bylo v Písku předáno ocenění z rukou zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, jsme spustili na našich internetových stránkách www.batacanal.cz Průvodce Baťovým kanálem v nové přehledné interaktivní podobě. Připravujeme i v dohledné době spuštění anglické verze. A to díky dotaci Jihomoravského kraje.

A kde se vůbec dá Průvodce Baťovým kanálem sehnat? Hlavně v informačním centru Baťova kanálu ve Veselí nad Moravou. Jinak ale ve většině přístavů a v turistických informačních centrech v regionu.

Ve Veselí nad Moravou 20. května 2009 Vojtěch Bártek, Dagmar Žádníková Baťův kanál, o. p. s.

Návštěva prezidentského páru na Baťově kanálu

Ve dnech 8. – 9. června 2009 navštívil prezident republiky Václav Klaus s manželkou Lívií Jihomoravský kraj. Součástí jejich programu byla 9. června i plavba po Baťově kanálu z Petrova do Strážnice.

Prezident s chotí přijeli do přístaviště v Petrově z prohlídky Plžů. Doprovázel je, stejně jako po celé tři dny, hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek s manželkou. V přístavišti je přivítal ředitel obecně prospěšné společnosti Baťův kanál Vojtěch Bártek s Lucií Bělochovou, manažerkou dobrovolného svazku obcí Obce pro Baťův kanál.

Odplutí lodí Danaj nadšeně sledovalo množství obyvatel Petrova. Mnohé ženy oblečené v tradičních fěrtušcích. Čehož si pan prezident všimnul a ocenil. Následně byl Vojtěchem Bártkem seznámen s historií, obnovou a současným turistickým využíváním vodní cesty Baťův kanál. Zajímavostí je, že právě v Petrově 1. května 2002 byla slavnostně Tomášem Baťou otevřena poslední rekonstruovaná plavební komora a Průplav Otrokovice – Rohatec dostal oficiální název Baťův kanál.

Poté následoval brífink s přítomnými novináři regionálních médií. Během něj pan prezident řekl: „Všechny setkání s novináři by se měli konat na lodi“ Jednalo se o jednoznačný projev spokojenosti.

Zbytek plavby pak pan prezident trávil na horní palubě odkud měl krásný výhled do okolní krajiny a mohl zdravit nadšené lidí, kteří na něj čekali podél Baťova kanálu už daleko od přístaviště ve Strážnici. Velikost Baťova kanálu a pohodová plavba mu umožňovala je pozdravit, popřípadě krátce pohovořit.

Loď Danaj doprovázely dva hausbóty z Petrova. Dále během plavby Danaj míjela dvě osobní lodě plné výletníků. Oběma pan prezident pokynul a viděl, že Baťův kanál je plný života. Příjezd do Strážnice obsypané nadšenými davy byl krásným vyvrcholením celé plavby prezidentského páru.

Jako upomínku na tento zážitek převzal pan prezident z rukou předsedkyně svazku obcí Obce pro Baťův kanál paní Grauové plastiku lodi od Veselského keramika Vladimíra Groše. Pak ještě podepsal pamětní listiny.

Fotografie z plavby můžete najít na našich stránkách zde. Nebo ve fotogalerii na stránkách NAŠE Slovácko, kde jsou krásné fotky Lenky Fojtíkové nejen z plavby po Baťově kanálu, ale i z dalších míst, které prezident s chotí v regionu navštívili.

VZHŮRU NA PALUBU - Uprostřed plavební sezóny 2009

Léto je v plném proudu a stejně tak nám naplno běží plavební sezóna na Baťově kanálu. Skvělou návštěvnost dosaženou v minulých letech - přes 60 tisíc návštěvníků - očekáváme přes hospodářskou krizi a přívalové deště také letos.

Provozovatelé na Baťově kanálu každoročně rozšiřují svoje služby. Návštěvníkům, kteří preferují klid a pohodu, doporučujeme některou z pravidelných plaveb, které jsou stále velmi oblíbené. Jezdí se většinou středa, sobota, neděle. Osobní lodě vyplouvají z přístavů Spytihněv, Veselí nad Moravou, Strážnice a Hodonín. Když si vezmete na palubu lodi jízdní kolo, podaří se vám zkombinovat jízdu s plavbou a vyzkoušet tak nové cyklostezky podél Baťova kanálu.

Pro firemní skupiny, školní výlety ale i party kamarádů a rodinné oslavy jsou připraveny osobní lodě s posádkou a kapacitou až 60 osob. Ochutnávku programů, které můžete na lodích zažít najdete na www.vzhurunapalubu.cz. Všechny výlety lze modifikovat a upravovat dle přání zákazníků. V nabídce jsou nejen plavby s výborným vínem a jídlem, ale i další atraktivity a zajímavosti kolem Baťova kanálu.

Pro ty, kteří chtějí plout podle svých představ, máme o prázdninách každý den kromě pondělí otevřeno 12 půjčoven motorových člunů, v některých půjčovnách je otevřeno i v pondělí. Kdokoliv se tak může stát kapitánem na své lodi a směřovat plavbu dle libosti po celé délce Baťova kanálu (53 km, 13 plavebních komor, 19 přístavů a přístavišť) nebo na přilehlých říčních úsecích.

Pro náročné návštěvníky, kteří chtějí na lodi strávit více dní jsou stále oblíbenější hausbóty pro 4 až 12 osob, od jednodušších až po luxusně vybavené.

Dobrá zpráva pro všechny, kteří se chtějí vydat za romantikou a dobrodružstvím – přijeďte na Baťův kanál, občas trochu zaprší jako všude, ale lokální povodně se nám vyhýbají, slunce svítí, lodě plují takže VZHŮRU NA PALUBU!!!

Vojtěch Bártek
ředitel Baťův kanál, o.p.s.
tel.: 518 325 330
abk@batacanal.cz


2008

Slavnostní ODEMYKÁNÍ plavební sezóny 2008 na Baťově kanálu

První květnový den je už neodmyslitelně spojován se zahájením plavební sezóny na Baťově kanálu. Nejinak tomu bude i letos. Akcí spojených se slavnostním zahájením plavební sezóny bude po celé vodní cestě Baťův kanál celkem 9. V Otrokovicích a v Hodoníně to bude spojeno se slavnostním otevřením nových přístavišť, které vybudovalo Ředitelství vodních cest ČR z prostředků SFDI. V Petrově tento den zahajuje svoji činnost nová půjčovna motorových člunů. Ale na všech místech – Kroměříž, Otrokovice, Spytihněv, Veselí nad Moravou – ranč Mississippi River, Veselí nad Moravou – přístav, Petrov, Sudoměřice, Skalica, Hodonín – nemůžou chybět vyhlídkové plavby pro veřejnost, atrakce pro děti a něco dobrého k jídlu a pití.

Novinek letošní plavební sezóny je více. Kromě zmiňovaných nových přístavišť v Otrokovicích a v Hodoníně, se plánuje během letošního roku otevření ještě přístaviště Rohatec – kolonie, které taktéž staví Ředitelství vodních cest ČR.

Na jaře loňského roku zahájil dobrovolný svazek obcí s názvem Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě projektovou přípravu výletní lodi pro 60 pasažérů. Výletní loď bylo nutné navrhnout pro specifické podmínky Baťova kanálu a splavných úseků řeky Moravy. Stavba lodi dle připravené projektové dokumentace byla zahájena v lednu 2008. Spuštění lodi na vodu v jejím domovském kotvišti a zahájení plavby je plánováno na letošní léto. Plavba touto lodí bude možná od Bělovského jezu až do přístavu Skalica na Česko – Slovenské hranici, kde končí nejjižnější kanálový úsek Baťova kanálu. Stavba výletní lodi, která se již v brzké době stane vlajkovou lodí Baťova kanálu a řeky Moravy ve Zlínském kraji, byla podpořena dotací Zlínského kraje.

Díky podpoře Zlínského a Jihomoravského kraje a Centrály cestovního ruchu Východní Moravy se také připravuje mapový Průvodce Baťova kanálu. Ten bude v průběhu plavební sezóny umístěn na internetové stránky Baťova kanálu www.batacanal.cz volně ke stažení. Bude to nejpodrobnější dosud vydaný materiál, který bude sloužit návštěvníkům k orientaci na vodní cestě a v regionu. Povodí Moravy, s. p. bude zajišťovat proplouvání přes plavební komory ve stejném rozsahu jako v loňském roce. Květen, červen, září pátek až neděle od 10:00 do 18:00 hodin. Červenec, srpen úterý až neděle od 10:00 do 18:00 hodin včetně státních svátků. Proplouvání přes plavební komory je zdarma.

Ve Veselí nad Moravou 30. dubna 2008 Baťův kanál, o. p. s.

Křest Průvodce Baťovým kanálem

V pátek 4. července 2008 byl na palubě nové lodí MORAVA zakotvené v přístavišti ve Starém Městě slavnostně pokřtěn „Průvodce Baťovým kanálem“, kterého vydala obecně prospěšná společnost Baťův kanál ve spolupráci s Centrálou cestovního ruchu Východní Moravy, "Sdružením obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě" a sdružením "Obce pro Baťův kanál" za finanční podpory Evropské unie, Evropského fondu pro regionální rozvoj, Jihomoravského a Zlínského kraje.

Průvodce Baťovým kanálem je 40-ti stránkový materiál obsahující kompletní informace pro pohyb na této turistické vodní cestě:

  • historie, současnost, plány do budoucna, legislativní prostředí, nutné doklady, povinnou výstroj, popis plavby, důležité kontakty
  • 8 mapových listů v měřítku 1:30 000 s vodní cestou od Kroměříže po Hodonín s kilometráží a vyznačením plavebních a turistických objektů
  • 8 informačních listů s popisem vodní cesty – přístavy a přístaviště, podjezdné výšky mostů, turistická informační centra, detaily pro plavbu problematickými místy, fotografie z historie a současnosti Baťova kanálu
  • 6 stránek turistické mapy celého regionu v měřítku 1:100 000 s vyznačením turistických zajímavostí a cyklotras
  • 5 stránek s detaily 56 turistických zajímavostí se stručným popisem, kontaktem a fotografií

Průvodce je uveřejněn na internetových stránkách Baťova kanálu www.batacanal.cz. Zatím v českém jazyce, ale připravuje se jeho anglická verze.

Byla pořízena i tištěná verze Průvodce, která se dá zakoupit v informačním centru Baťova kanálu nebo v jednotlivých přístavištích.

Ve Veselí nad Moravou 3. července 2008 Baťův kanál, o. p. s.

Zamykání Baťova kanálu a řeky Moravy

Plavební sezóna uplynula rychleji než voda v řece Moravě. Byla zahájena tradičně 1. května slavnostním Odemykáním letos dokonce na sedmi místech. Součástí doprovodného programu pro veřejnost samozřejmě všude nemohly chybět plavby. V Otrokovicích se slavnosti účastnil i pan Tomáš Baťa s manželkou. Bohužel to byla jeho poslední návštěva turistické vodní cesty, která nese jméno jeho slavného rodu. V Otrokovicích se u této příležitosti otevíralo nové přístaviště se sjezdem pro lodě, které na tomto strategickém místě tak chybělo. Další nové přístaviště se otevíralo v tento den i v Hodoníně. Obě přístaviště byly postaveny Ředitelstvím vodních cest ČR z prostředků SFDI.

V sobotu 21. června byla slavnostně pokřtěna ve Spytihněvi nová loď Morava pro 60 osob. Tato krásná loď významným způsobem obohatila flotilu osobních lodí na vodní cestě a to díky finanční dotaci Zlínského kraje Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě.

Modernizací prošla i loď Konstancie v Hodoníně. Největších změn doznala horní paluba, kde se udělala pochůzná, zateplená střecha, zábradlí s lavičkami, přibylo schodiště a v přední části závěsy pro patnáct kol. A to nebyl jediný příspěvek Města Hodonín do života Baťova kanálu v letošní plavební sezóně – 19. července bylo v Hodoníně slavnostně vyhlášeno VODNÍ KRÁLOVSTVÍ, které provázela velká zábavná akce pro veřejnost.

Pro lepší orientaci návštěvníků Baťova kanálu a okolních turistických aktivit byl vydán Průvodce Baťovým kanálem. Jeho tištěná verze je k dostání v Informačním centru Baťova kanálu nebo v jednotlivých přístavištích. Jedná se o 40-ti stránkový materiál obsahující kompletní informace pro pohyb na této turistické vodní cestě - historii, současnost, plány do budoucna, legislativní prostředí, nutné doklady, povinnou výstroj, důležité kontakty, mapy s vodní cestou od Kroměříže po Hodonín s kilometráží a vyznačením plavebních a turistických objektů. Průvodce je také uveřejněn na internetových stránkách Baťova kanálu www.batacanal.cz. Zatím v českém jazyce, ale připravuje se jeho anglická verze.

Celková letošní návštěvnost 65 tisíc turistů o 2 500 turistů překonala loňský návštěvnický rekord. Kromě výše zmíněných aktivit tomu pomohla propagační kampaň na veletrzích cestovního ruchu a desetitisíce vydaných propagačních materiálů či nové půjčovny motorových člunů v Petrově a Uherském Ostrohu. Co je ovšem důležité – ztrojnásobil se nám podíl návštěvníků s vícedenními pobyty na Baťově kanálu na hausbótech. Je to dáno tím, že počet hausbótů i jejich úroveň stoupá. Od září byla plavba v některých úsecích vodní cesty z důvodu nutných rekonstrukčních prací omezena. Což se na návštěvnosti také projevilo. Do budoucna se budeme snažit mít splavnou celou vodní cestu od začátku května do konce září.

Jinak je ale naší snahou plavební sezónu prodlužovat jak na jaře tak na podzim.

Neutuchá ani aktivita na rozvoji nutné infrastruktury. Ředitelství vodních cest ČR staví přístaviště v Napajedlech a v Kostelanech nad Moravou a ve spolupráci s dobrovolnými svazky obcí připravuje harmonogram výstavby přístavišť na Baťově kanálu pro budoucí období. Probíhá příprava dalších projektů jako je výstavba sociálního zařízení v přístavištích, železniční zastávky Baťův kanál v Sudoměřicích, rozvoj cyklostezek podél vodní cesty apod., tak aby nám do budoucna stoupal počet návštěvníků i jejich spokojenost.

Ve Veselí nad Moravou 31. října 2008 Baťův kanál, o. p. s.

2007

Plavební sezóna 2007 se může pyšnit krásnou rekordní návštěvností, kdy se na Baťův kanál přijelo podívat od jara do podzimu přes 65 000 milovníků plavby a přírody! Teplá zima se postarala o brzké zahájení plavby v některých půjčovnách lodí, i když to oficiální zahájení plavební sezóny si každý rád nechal tradičně na 1. máj. Hlavní akce se konala na slovensko-české hranici, tedy v Sudoměřicích a ve Skalici. Při této příležitosti byl ve Skalici otevřen nový přístav a mezi Sudoměřicemi a Skalicí byla zajištěna kyvadlová doprava, tak se návštěvníci mohli účastnit střídavě obou akcí s bohatým programem. Naopak nepříjemná záležitost postihla plánovanou výstavbu plavební komory v Rohatci, kde se objevil problém, kdy slovenská strana požadovala mezivládní dohodu. Věc je momentálně v jednání a proto doufejme, že se brzy na lodi dostaneme až do Hodonína.

Jako každý rok se na vodní cestě uskutečnila spousta akcí pro děti, nadšené vodáky, nebo pro zkrátka pro všechny, kteří chtěli přijít. Novinkou byl Vodní pas, který je k dostání v každé půjčovně lodí a jeho podstatou je sbírání razítek z různých plaveb na Baťově kanálu. Po nasbírání všech razítek od nás dostanou turisté věcné ceny.

Na Baťově kanálu také přibylo lodí, které si turisté budou moci vyzkoušet v příští sezóně.

Celkově tuto sezónu hodnotíme jako velmi úspěšnou, ale také svým způsobem zlomovou. Za úspěšnou návštěvností a popularitou Baťova kanálu totiž bohužel začíná pokulhávat nabízená infrastruktura okolo vodní cesty. Nedostatek ubytovacích a stravovacích zařízení kolem kanálu a hlavně neodpustitelný nedostatek sociálních služeb by se brzo mohly začít projevovat právě na návštěvnosti, a to by byla nepochybně velká škoda.

Zamykání plavební sezóny 2007

Návštěvnost turistické vodní cesty Baťova kanálu v letošní plavební sezóně je nejlepší za celou dobu jeho znovuobnovení. Překonává dosavadní nejlepší výsledek, který byl v roce 2004.

Díky krásnému počasí, které s menšími výkyvy vydrželo skoro celé období od května až do září, poznalo krásu plavby po Baťově kanálu v letošním roce 62 500 návštěvníků. Neméně důležitou roli zde ale sehrála také propagace Baťova kanálu. Propagační kampaň, která probíhala před sezónou obnášela účast na veletrzích cestovního ruchu Regiontour 2007 Brno a Slovakiatour 2007 Bratislava, kde měla vodní cesta svůj samostatný stánek. Dále to bylo vydání 30 tisíc kusů propagačních materiálů, které byly zdarma distribuovány nejen na zmíněných veletrzích, ale i po turistických informačních centrech v ČR i SR. Svou velkou roli v propagační kampani znamenala prezentace v médiích. Lákadla pro turisty znamenaly také akce, které se v průběhu plavební sezóny na různých místech vodní cesty pořádaly.

Rekordní návštěvnost ovlivnila i rekordní otevřenost vodní cesty. Povodí Moravy, s. p. zajišťoval manipulace s plavebními komorami v rozsahu květen, červen, září pátek – neděle 10:00 – 18:00 hodin a červenec, srpen úterý – neděle 10:00 – 18:00 hodin včetně státních svátků. Díky tomu se výrazně zvedla pro provozovatele možnost využití lodí v půjčovnách motorových člunů a hlavně hausbótů. Hausbóty znamenají pro region velký ekonomických přínos, jelikož udrží návštěvníka v regionu na vícedenní pobyt. Tento rozsah bychom chtěli udržet i v příštím období a dát tím soukromým provozovatelům vizi, aby mohli více investovat do svých plavidel. Osobní lodě měly k dispozici i dálkové ovládání od plavebních komor a mohli tak své klienty vozit mimo proplouvací doby.

Za letošní rok vzniklo také několik nových přístavišť či přistávacích míst. Ve Skalici na Slovensku byl vybudován nový přístav s veškerým zázemím pro plavbu a turistiku v okolí vodní cesty. Otevírání Prístavu Skalica bylo spojeno s odemykáním plavební sezóny v Sudoměřicích, čímž vznikla velká akce pyšnící se velkou návštěvností! Otevřela se tím možnost překračovat státní hranice ČR/SR přímo na palubě lodi a záhy vzniklo několik pravidelných přeshraničních plaveb, které se taktéž těšily velkému zájmu. Dalším novým zázemím se může pochlubit obec Babice, kde letos k přístavišti přibylo příjemné zařízení s občerstvením, sociálním zázemím a do budoucna snad i možností ubytování.

Ještě v letošním roce Ředitelství vodních cest ČR začalo stavět tři přístaviště – v Otrokovicích, v Rohatci kolonii a v Hodoníně.

I v letošní sezóně prošel Baťův kanál několika opravami a čištěním více úseků.

Přesto všechno dobře víme, že turistická infrastruktura vodní cesty není dostatečná a na patřičné úrovni. V některých místech stále chybí základní vybavení. I úroveň poskytovaných služeb je věc, kterou chceme do budoucna zlepšovat.

Zamykání plavební sezóny proběhlo tradičně 28. října, přesto bylo ale něčím neobvyklé! Hlavní akce se konala letos ve Strážnici a byla spojena ještě s jednou výjimečnou akcí, tentokráte v Lednici (LVA), kde se pro změnu zahajovala zimní plavební sezóna! Přejeme tedy Lednicko-Valtickému areálu hodně otužilých návštěvníků a Baťovu kanálu do příští sezóny ještě více spokojených turistů!

Ve Veselí nad Moravou 28. října 2007

2006

Plavební sezóna měla být původně zahájena v Uherském Ostrohu, kde mělo být zároveň i slavnostně otevřeno nové přístaviště pod plavební komorou. Plány ale zhatila velká voda, která přišla po tuhé zimě. A tak se akce přesunula do Veselí nad Moravou. Zde byla podepsána smlouva o vzájemné spolupráci mezi dobrovolnými svazky obcí Obce pro Baťův kanál - zastoupen předsedkyní Mgr. Zuzanou Domesovou a Sdružením obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě - zastoupen předsedou Ing. Liborem Karáskem. Velkou vodou byla ovlivněna celá plavební sezóna - špatné počasí, zanesená vodní cesta, apod. Bylo otevřeno přístaviště v Babicích a v Uherském Ostrohu. Byla dokončena automatizace plavebních komor - všechny plavební komory (kromě Strážnických kde to není třeba) lze nyní ovládat prostřednictvím dálkových ovladačů. Za finanční podpory Jihomoravského kraje Povodí Moravy, s. p. vyčistilo úsek cca 2 km pod plavební komorou Petrov k Výklopníku v Sudoměřicích. Zamykání plavební sezóny se uskutečnilo opět ve Veselí nad Moravou, kde byla zároveň otevřena nová přístupová komunikace k přístavišti. Cestu na Baťův kanál v tomto roce našlo 49 tisíc turistů.

Odemknutí plavební sezóny

První květnový den už je dlouhá léta dnem pracovního volna, i když se jedná o svátek práce. Několik let tento den také ale patří Odemykání plavební sezóny na Baťově kanálu. Z počátku to byla akce pro pár nadšenců z řad samosprávy, státní správy, průkopníků plavby a několika málo příznivců. Letos mělo probíhat zahajování plavební sezóny na šesti různých místech a jedná se o akci, která k prvnímu květnovému dni již neodmyslitelně patří.

Stěžejní akce se měla odehrát v Uherském Ostrohu. Chtěli jsme zde při této příležitosti slavnostně otevřít přístaviště, které se zde staví. Bohužel jarní tání a s ním spojené povodňové stavy na řece Moravě neumožnily naše záměry uskutečnit. Přesto se zde při této příležitosti odehraje důležitá věc, i když v náhradním místě a to v přístavišti ve Veselí nad Moravou – bude slavnostně podepsána smlouva o vzájemné spolupráci mezi dobrovolnými svazky obcí „Obce pro Baťův kanál“ – sdružující 6 obcí a působící na území Jihomoravského kraje, předsedkyní je Mgr. Zuzana Domesová – a „Sdružením obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě“ – předsedou je Ing. Libor Karásek, sdružující 19 obcí, působící na území Zlínského kraje. Tím bude stvrzena rovnovážná podpora rozvoje vodní cesty na území obou krajů.

Během letošního roku proběhne několik významných akcí, kterými bude doplněna infrastruktura. Jedná se hlavně o výstavbu přístavišť na území Zlínského kraje – Otrokovice, Napajedla centrum, Napajedla Pahrbek, Babice, Babice Uhliska, Huštěnovice, Uherské Hradiště, Staré Město, Kostelany na Moravou a Uherský Ostroh. Investorem je Ředitelství vodních cest. Další významnou akcí je výstavba Prístavu Skalica na Slovenském břehu Baťova kanálu, který staví Město Skalica za podpory EU. Velký dopad na provoz vodní cesty bude mít probíhající modernizace plavebních komor. Plavební komory jsou vybavovány technologií, která umožňuje jejich ovládání prostřednictvím dálkových ovladačů přímo z plavidel.

Rozvojové aktivity na Baťově kanálu na území Zlínského kraje zajišťuje od července loňského roku „Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě“, ve spolupráci se Zlínským Krajem a povodím Moravy, s.p.

Pořadatelem Odemykání plavební sezóny 2006 na Baťově kanálu ve Veselí nad Moravou je Město Veselí nad Moravou, Město Uherský Ostroh a Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě. Akci podpořil Zlínský kraj, Povodí Moravy, s.p. a Baťův kanál, o.p.s.

Ve Veselí nad Moravou 1. května 2006

Zhodnocení sezóny 2006

Zamykání plavební sezóny ve Veselí nad Moravou proběhlo tentokrát neobvykle v sobotu

7. října 2006 v 15.00 hodin v přístavišti na Baťově kanálu. Tato akce proběhla ve spolupráci s Městem Veselí nad Moravou při příležitosti slavnostního otevření „Přístupové komunikace k zámeckému areálu, TIRC, přístavišti a sportovnímu komplexu na Baťově kanále“, jež pořádalo Město Veselí nad Moravou. Proto se letos změnilo datum z obvyklého 28. října.

Zamykání se chopil starosta Města Veselí nad Moravou RNDr. Jaroslav Hanák, který tak symbolicky ukončil další plavební sezónu na této vodní cestě. Se zamykáním mu pomáhal místní otužilec, pan František Holek, který otáčel klíčem hluboko pod vodou, přičemž se mu na klíč cosi zachytilo. Nakonec se z toho nevyklubal poklad, jak by někdo očekával, ale láhev kvalitního alkoholu.

Plavba pro letošek ale ještě úplně nekončí. Provozovatelé se ještě snaží využít každého hezkého podzimního dne pro poslední plavby. Např. ve Strážnici jsou stále v provozu vyhlídkové plavby na lodi Ámos, lidé se zde tedy mohou svézt i po pomyslném zamčení sezóny, je to podmíněno pouze příznivým počasím a minimálním počtem 8 zájemců.

V tomto roce bylo na Baťově kanálu přepraveno 49 000 osob. Ve srovnání s loňským rokem je to dost výrazné zlepšení. Nedá se tedy říct, že by to byla sezóna vyloženě špatná, ale bohužel ani dobrá. Objevují se pořád stejné problémy, které znepříjemňují provoz Baťova kanálu jak samotným podnikatelům, tak i návštěvníkům. Vodní cesta je těžko průchodná, plavební komory a rejdy jsou zanesené, chybí infrastruktura kolem vody, sociální zázemí a stravovací zařízení. Podnikatelé nejsou spokojeni s podmínkami pro podnikání a turisté jsou v rozpacích, protože mnohdy čekají něco víc. Ze všech stran se ozývají nechápavé reakce na dění na této vodní cestě, které je nezřídka nazýváno „házením klacků pod nohy“.

Na druhou stranu probíhá další čištění Baťova kanálu v Sudoměřicích a na rok 2008 je plánovaná stavba plavební komory Sudoměřice. Díky ní se Baťův kanál zacelí a lodě budou moci plout plynule až do Hodonína! Snad tak vznikne i nový produkt v podobě např. dálkových výletních plaveb, cesta se určitě stane zajímavější i pro hausbótáře. Další novinkou je právě vznikající Prístav Skalica. Jeho vybudováním a navázáním na plavbu v ČR tak vznikne mezinárodní přeshraniční plavba a turisté se na lodi podívají až do Skalice.
Ve Veselí nad Moravou byla vybudována přístupová komunikace k celému areálu kolem Baťova kanálu a zámeckého parku, ve stávajícím skateparku vzniká další - krytá rampa a novinkou bude lezecká stěna. Vzniká tak velký areál se sportovně – rekreačním vyžitím.
Taktéž v Hodoníně také otevřeli novou přístupovou komunikaci k přístavišti.
V příští sezóně se mohou lidé těšit na plavbu po nově vyčištěném úseku z Petrova k Výklopníku s možností táboření na Fojtíkových ostrovech pod Výklopníkem.
Na území Zlínského kraje by měla v roce 2007 vyrůst nová přístaviště a přistávací místa, což samozřejmě velmi obohatí stávající infrastrukturu na vodní cestě na tomto území.
V průběhu roku se nám také podařilo započít spolupráci s Mikroregionem Nový Dvůr. Ten založil Muzeum Ve vagónu, které mapuje historii těžby a dopravy uhlí do Baťových tepláren v Otrokovicích. Zprovoznil Baťovu vlečku a šlapací drezínu, na které se návštěvníci mohou svézt.

Všechno tedy nasvědčuje tomu, že Baťův kanál se i nadále rozvíjí, nikde se nezastavil ani nezapomněl. Jen je třeba více využívat příležitostí a „spojovat ty správné drátky“.

Veselí nad Moravou 7. října 2006

2005

Odemykání plavební sezóny proběhlo v přístavišti ve Veselí nad Moravou, kde místní starosta RNDr. Jaroslav Hanák slavnostně odemkl Baťův kanál. U Výklopníku v Sudoměřicích byla otevřena půjčovna motorových člunů. Dne 25 . července byla vydána a začala platit nová vyhláška č. 295, kterou se mění vyhláška ministerstva dopravy č. 224/1995 o způsobilosti osob k vedení a obsluze plavidel. Jinými slovy to znamená „revoluci“na Baťově kanálu, kterou se otevírá brána milovníkům plavby a delších pobytů na vodě a v přírodě. Projekt Moravské dědictví úspěšně pokračuje a v rámci jeho vzniká nový program Kulinární lodě. Jedná se o nabídku delších pobytů na Baťově kanálu spojených s návštěvou místních podnikatelů – kulinářů, např. vinařů, pekařů, uzenářů a pod. Vzniklo Sdružení obcí pro rozvoj turistiky na Baťově kanálu na území Zlínského kraje. Jako manažer tohoto sdružení byl vybrán Ing. Jiří Durďák. Podobné sdružení obcí by mělo v dohledné době vzniknout také na území Jihomoravského kraje. Poprvé kromě roku 1997 (povodně) byl zaznamenán pokles počtu přepravených osob na Baťově kanálu, a to na 45 600. Snížení počtu návštěvnosti nelze zdůvodňovat jenom špatným počasím, ani nízkou úrovní infrastruktury na vodní cestě, ale také malou nabídkou turistických produktů. Zamykání plavební sezóny letos proběhlo ve Spytihněvi a bylo spojeno s Vepřovou plavbou, která byla součástí již zmiňované nové aktivity Kulinární lodě projektu Moravské dědictví. V letošním roce skončilo I. finanční období nadačního fondu Agentura pro rozvoj turistiky na Baťově kanálu a další financování ze stran obcí nebylo schváleno. Ing. arch. Ivo Ondračka tuto sezónu nazval „takovou nijakou sezónou“.

Odemknutí plavební sezóny

text neni

Zhodnocení sezóny 2005

Dne 28.10.2005 v 10.00 proběhlo ve Spytihněvi zamknutí plavební sezóny 2005. V sezóně se přeplavilo 45 600 osob. Jedná se o 20% snížení počtu přepravených osob oproti předchozímu roku, pod úroveň roku 2003!

Jednoznačně hlavním důvodem poklesu není špatné počasí. Řada přepravců vykazuje stejné výsledky jako v roce 2003, jiní vykazují značný pokles. Ten, kdo zná vodní cestu ví, že největší návštěvnost není za letních pařáků, ale za přeháněk, kdy návštěvníci v regionu nemají co dělat, pokud nechtějí chodit po městech nebo v bahnu bělokarpatských cest. Kdo chce, ať se sám přesvědčí, jak je krásná vodní cesta za deště či mlhy, kdy mohu si tuto přírodu prohlížet za sucha a v teple lodi. Objektivně špatné počasí (deštivý květen, červen i část prázdnin) ale odhalilo běžně skryté problémy Baťova kanálu – kterými jsou malá aktivita soukromých podnikatelů v oblasti vytváření nových plavebních programů, spoléhání se na propagaci z veřejného sektoru (kdo nevěří, ať si prohlédne propagační materiály jednotlivých podnikatelů, ať si srovná jejich nabídky do minulosti – a vidí – nebo spíše nevidí - změny). Řada soukromých podnikatelů vystupuje na internetu jako Baťův kanál (najdete snadno podle názvu domény). Je pravdou, že obtížné podmínky pro podnikání na Baťově kanálu odrazují vstup nových podnikatelů – a každý, kdo podstoupil martyrium pro získání či pronájem podnikatelsky vhodného pozemku na břehu, či martyrium stavby a povolení lodě, nebo se pokoušel provozovat hausbót na vodní cestě, na které se komoruje 71 dní za rok ví, o čem je řeč. Cizímu podnikateli podnikání na Baťově kanálu připadá jako velká mafie, kde si nikdo nepřeje, aby se objevil další subjekt na trhu.

Nadační fond Baťův kanál se soustřeďoval na vlastní existenci – po roce diskusí se rozhodl, že po dokončení posledního běžícího projektu ukončí svou dosavadní činnost. Kraje a obce se fakticky rozhodly, že strukturálně nepodpoří obecně prospěšnou společnost Baťův kanál, dcerku nadačního fondu, (měla pro vodní cestu zajišťovat střešní organizační a destinační management) a založily každý své sdružení obcí. Ani Povodí Moravy, které nese hlavní břímě provozu vodní cesty nemá strukturálně zajištěné prostředky pro údržbu a provoz – z jeho pohledu by bylo nejlepší vodní cestu zavřít – ubyly by problémy a přibily peníze, které zde musí utratit.

Snížení návštěvnosti nelze také zdůvodňovat nízkou úrovní infrastruktury na vodní cestě – stávající přístaviště i flotily lodí by byly schopny bez problémů převézt dvojnásobný počet osob – a od prosté výstavby přístavišť nelze očekávat změnu k lepšímu, jakkoliv je sama o sobě důležitá. Nárůst návštěvnosti lze očekávat od nových míst, která mají přístavní hranu s přijatelnými ekonomickými nájemními podmínkami, ale kde je také slušný příjezd, parkoviště pro auta i autobusy, fungující a živé občerstvení, možnost WC, sprchy s teplou vodou, čerpání pitné vody, napojení se na elektřinu, třeba i možnost táboráku či postavení stanu … čistota a vhodná provozní doba musí být samozřejmostí.

V sezóně se projevily i pozitivní trendy – návštěvníci stále více požadují plavbu s programem – ochutnávkou, koštem, hudbou, návštěvou vinných sklepů a podobně, prodlužuje se jejich pobyt na kanále i v regionu. Někteří podnikatelé se soustřeďují na náročnější klientelu, dlouhodobější pobyty. Někteří přepravci se stávají citlivějšími k požadavkům klientů – jezdí pomaleji – ne na čas, ale tak, aby jejich hosté skutečně prožili a vychutnali plavbu, vytahují igelitové plachy, aby kontakt s přírodou byl co nejbližší, či na lodi nabízí sklenku vína či minerálky. Mezi návštěvníky se také objevují zahraniční turisté a když zaplatí méně vůbec jim nevadí nižší úroveň infrastruktury (ale vadí jim nízká kvalita služeb i málo komorování). Na konci sezóny se konečně rozjely byť nedokončené, ale nové internetové stránky (vzhledem k tomu, že se nepodařilo získat zdroje na území zlínského kraje asi nikdy dokončeny nebudou).

Letos se také „zadělalo“ i na další rozvoj – po změně legislativy se otevřel prostor pro výstavbu hausbótů (které ovšem bez rozšíření komorování nebudou rentabilní), po řadě provozních problémů se podařilo otevřít půjčovnu u Výklopníku. Státní plavební správa se soustřeďuje na přepočítávání osob na lodích (vina leží na ne zcela přiměřeném předpisu omezujícím počet osob na 12 na investičně i provozně levnějších lodích – jeho přiměřenost může každý sám posoudit při plavbě, když vidí, že na těchto lodích bez problémů a s dostatečným prostorových komfortem i stejnou bezpečností může jet 18 či 22 osob). Podnikatelé také tento zvýšený počet bez problémů převáželi, dokud se tato činnost nestala těžištěm pozornosti orgánů státní správy. Letos také poprvé začalo masivnější odlesňování břehů kanálu (pod plavební komorou Petrov) a nelze vyloučit, že tímto způsobem bude postupně také zničen krajinářsky nejkrásnější (a údržbově nejdražší) úsek Strážnice – Petrov.

Dle našeho názoru je pozitivní perspektivou nový produkt - Kulinárních lodě a jeho propagace u nás i v zahraničí. Celkově je tato sezóna nijaká – charakteristická pozitivními i negativními trendy – a další vývoj může pokračovat růstem – skokem nahoru ale i dalším poklesem. Kdo se chce ale sám, na vlastní kůži, přesvědčit o potenciálu tohoto projektu – ať se pořadně seznámí s podmínkami i možnostmi, za deštivého počasí si půjčí primitivní hausbót a zakusí, jak je tato vodní cesta úžasná. Tuto cestu by měli podniknout na poučení i za trest všichni, kdo o ní rozhodují. Budoucnost vodní cesty mají v rukou všichni, kdo s ní mají co dělat – jen na každém z nich záleží – co s ní uděláme – místo prosperity (podobně jak myslel Tomáš Baťa) nebo jako pomník vlastního úpadku. Vždycky to ale bude kolektivní práce.

Ivo Ondračka
tajemník nadačního fondu

Souhrn pro novináře:
Baťův kanál poprvé zaznamenal (kromě povodně v roce 1997) propad návštěvnosti. Ukázalo se, že dosavadní růst byl způsobem kvantitativními faktory (nové lodě, nové přístavy, nové plavební úseky, noví podnikatelé ve větších městech). Déšť smyl toto pozlátko a přes množství pozitivních kroků na povrch vystoupila řada skrytých problémů – malá aktivita podnikatelů, málo komorování na vodní cestě a pod.

2004

Byla vydána novela Zákona o vnitrozemské plavbě, v ní je již uveden Baťův kanál jako vodní cesta sledovaná využívaná. Začíná realizace projektu Moravské dědictví v rámci iniciativy EU Interreg IIIA. Zahájení plavební sezóny proběhlo symbolicky na Česko - Slovenských hranicích, v místě, kde by měla být postavena plavební komora umožňující napojení Baťova kanálu na řeku Moravu a města Rohatec a Hodonín. Zároveň byla po I. etapě rekonstrukce zpřístupněna technická památka Výklopník. Od května do srpna probíhají na lodi Konstancie každou neděli první mezinárodní plavby na lince Hodonín - Skalica - Rohatec - Skalica - Hodonín. Probíhá projekt DoRIS - aplikace dunajského říčního informačního systému na Baťově kanálu. Za podpory Jihomoravského kraje začíná projekt cyklotrasy podél vodní cesty z Veselí nad Moravou do Hodonína. Byla vyrobena dokumentace pro územní řízení, která se postupně začíná projednávat. Jedná se o významný turistický projekt. Její délka by měla být 28 km a předpokládané náklady jsou 130 mil. Kč. Zlínský kraj zřídil řídící výbor pro rozvoj Baťova kanálu, který si nechal zpracovat studii rozvoje Baťova kanálu ve Zlínském kraji. Baťův kanál se poprvé prezentuje na veletrhu MADI v Praze. Na stále přibývajících plavidlech na Baťově kanálu se tento rok svezlo 56 800 turistů.

Odemknutí plavební sezóny

Město Hodonín, Mesto Skalica, Obec Sudoměřice a Agentura pro rozvoj turistiky na Baťově kanálu, nadační fond ve spolupráci se Slovenským vodohospodářským podnikem s.p. a Povodím Moravy s.p. Dne 1.5.2004 na státní hranici se Slovenskou republikou (u obratiště lodí a tabulového stavidla) uspořádali akci:

Slavnost Otevření Baťova kanálu sezóně 2004 a Evropě

S těmito výsledky:

  • na celé akci se zůčastnilo asi 1500 návštěvníků – především obyvatel nebližších českých a slovenských obcí, za účasti řady představitelů veřejného a společenského života, vlád, regionů, obcí a měst – a to ČR i SR.
  • Lodě přepravily kolem 1000 osob.
  • Přítomné na slovenském území přivítal Primátor Skalice, ing. S. Chovanec (hovořil o přeshraničním dopadu Baťova kanálu v kontextu sjednocující se Evropy), za sousedící českou obec přivítal starosta S. Tomšej (i z titulu toho, že přítomní stojí na bývalém území obce Sudoměřice, které se po vyrovnání hranice stalo součástí SR).
  • Za nadační fond přivítal přítomné předseda správní rady Mgr. L. Ambrozek, který přivítal řadu čestných hostí z České i Slovenské republiky – primátora města Zlína, poslance, senátory, ….
  • Ředitel nadačního fondu Ondračka Ivo se pokusil vysvětlit, proč se akce pořádá mimo obydlená území – v polích, kde není žádná infrastuktura, zpevněné cesty, přístavy apod. a dále proč se ukazuje ruina technické památky Výklopník Sudoměřice (kde byl jen odstraněn havarijní stav) a dále se snažil vysvětlit, proč nadační fond pokládá základní kámen Plavební komory Rohatec, ačkoliv tato stavba není vyprojektována, ani povolena, ani na ni nejsou vyhrazeny prostředky ani není jasné, kdo by byl investorem. Z vystoupení vyplynulo, že nadační fond je přesvědčen možné rozumné realizaci tohoto záměru, který především zahrnuje výstavbu nové plavební komory pro turistickou plavbu, a úpravu 800 m kanálového úseku pod plavební komorou. Nadační fond přesvědčen, že investice do plavební komory by měla být veřejná s tím, že by měla vytvořit podmínky pro rozvoj soukromého podnikání (prodloužení doby pobytu turistů na vodní cestě, nové soukromé investice – penziony kempy, restaurace na splavném úseku vodní cesty, ale v širším rozměru i bezpečné cyklotrasy u vody, které mohou využívat místní obyvatelé) ale současně by měla zlepšit podmínky v oblasti ochrany životního prostředí (především vyloučením motorové plavby na neregulovaném úseku řeky Moravy, a zvýšením dotace vody do inundačního území – hlavně v období nízkých říčních průtoků). Nadační fond je přesvědčen, že s tímto velkým záměrem je nutno předstoupit před veřejnost, zdůvodnit jeho smysluplnost a diskutovat s tím, že se pokud se celý záměr po diskusi bude jevit jako rozumný, není důvodu aby nebyl realizován, ať už ho bude realizovat kdokoliv. (Dále podotkl, že v republice by se z základních kamenů nerealizovaných staveb dalo vydláždit menší náměstí).
  • Ministr ing. Z. Škromach mezi jiným zdůraznil smyl stavby pro vytvoření nových pracovních příležitostí, kdy se pomocí cestovního ruchu využívá již existujícího bohatství regionu.
  • Ministr RNDr. L. Ambrozek zdůraznil, že Ministerstvo životního prostředí dlouhodobě podporuje venkovskou turistiku, agroturistku, s kterou souvisí i turistika na Baťově kanálu.
  • Dále vystoupili zástupci ministerstva dopravy, místního rozvoje - náměstek Ing. P. Forman, Státního fondu dopravní infrastruktury, státní tajemník ministerstva reg. rozvoje SR Ing. Z. Lukáč, slovenská generální konzulka v ČR Katarina Smékalová, zástupce JmK ing. Pospíšil.
  • Přítomní si na lodích projeli trasu k Výklopníku a prohlédli si tuto technickou památku
  • Akce se zúčastnilo mnoho rodin s malými dětmi.
  • Ve stejný den proběhlo za velkého zájmu obyvatel zahájení plavební sezóny ve Veselí nad Moravou i ve Spytihněvi

Vypracoval: Ivo Ondračka

Zhodnocení sezóny 2004

Dne 28.10.2004 v 10.00 proběhlo v Uherském Ostrohu slavnostní zakončení plavební sezóny 2004. V plavební sezóně 2004 se na Baťově kanále přepravilo 56800 návštěvníků. (V roce 2003 to bylo 52600 osob). Oproti výsledku z roku 2003 je zde menší nárůst, který má více důvodů - první část sezóny byla poznamenána nepříznivým počasím, v podstatě se nezvětšily kapacity lodí (mimo mírný nárůst počtu hausbótů), propustnost vodní cesty ani nevzrostl počet podnikatelských subjektů. Na druhé straně vzrostl počet přístavišť na území Jm kraje, lodě začaly pravidelně přistávat u slovenského břehu, podnikatelé tísněni počasím se aktivněji snažili o využití kapacity svých lodí.

Stále stoupá počet osob, které využívají plaveb na největších lodích – z 47% v roce 2003 na 53% v roce 2004. Nepříznivé počasí ovlivnilo půjčování malých člunů - podíl návštěvníků klesl z 34% (2003) na 22% v roce 2004. Naopak mírně stoupl počet osob s vlastními plavidly všeho druhu (v pěkných dnech stoupl počet návštěvníků na kanoích, především na přirozených meandrech), jakož i počet osob na menších lodích s posádkou. Počty přepravených osob jsou získávány z údajů a evidence podnikatelů, odborným odhadem jsou získávány počty individuálních návštěvníky s vlastními plavidly. Údaje o jednotlivých podnikatelích jsou chráněny, jsou získávány na základě dobré vůle obou stran znát skutečnost na kanále jako celku a podle skutečnosti upravovat průběžný management a propagační image.

Je škoda, že návštěvníci většinou dosud nedokáží ocenit přitažlivost plavby v podmračeném počasí či dešti a relaxační sílu přírody – když oni sami v suchu a teple mohou z těsné blízkosti sledovat krajinu, do které by se jinak nedostali. V území Baťova kanálu - horké a suché oblasti s výrazně kontinentálním klimatem a silným vlivem panonské nížiny se z deště zatím radují jen zemědělci.

Pomalu se mění profil průměrného návštěvníka Baťova kanálu - přijíždí z větší vzdálenosti, pomalu roste i podíl cizinců. Návštěvníci se nebojí vyhledávat i dražší služby, ale spojené s vyšší kvalitou, orientují se i na další atraktivity v regionu – především návštěvu vinných sklepů. „… Je to absolutní pohoda“ říká 34-letý podnikatel z Prahy, který s manželkou a dvěma dětmi strávil na kanále několik dní. Vypadnutí z vyčerpávajícího shonu pracovních dní, odpoutání se od automobilu, klid – to jsou zřejmě hodnoty, které v dnešní době nabývají stále většího významu. K problému infrastruktury říká – „…mě stačí trocha dobré vůle od obchodníků či hospodských – jedno prkno a dva kolíky na přivázáni lodi, aby si člověk mohl nakoupit potraviny a občerstvení“.

Asi 90% návštěvníků využívá služeb na území Jihomoravského kraje, což souvisí především s větším optimismem obcí i krajského úřadu, kteří mimo podporu managementu vodní cesty vložili další, převážně investiční prostředky do podpory podnikání na vodní cestě. Tato iniciativa byla doprovázena nárůstem i soukromých investic. V dvouletém srovnání mírně stoupl počet přepravených osob na území Zlínského kraje, což dokladuje zájem o využívání těchto služeb a hlavně velký potenciál, který je zde využit jen částečně. V každém případě, pokud se zde podaří zrealizovat záměry připravované Zlínským krajem a sladit je s podnikatelskými aktivitami, je reálné očekávat další růst návštěvnosti Baťova kanálu.

Celkově se na Baťově kanálu zdá, že další intenzivnější růst návštěvnosti vodní cesty je sice reálný, ale je podmíněn realizací infrastruktury eventuálně mimořádně klimaticky příznivou sezónou. Zdá se, že ve spolupráci s Povodím Moravy s.p., které jako funkční správce vodní cesty je klíčovým subjektem při zajištění údržby vodní cesty, je reálné očekávat další – třeba i pomalejší - rozvoj tohoto regionálního projektu.

Ivo Ondračka
ředitel nadačního fondu

2003

Na začátku roku probíhaly v rámci projektu Get off with Europe tematické semináře, které připravoli podnikatele v různých oborech na vstup do EU (vinaře, lihovarníky, zemědělce, podnikatele na vodní cestě). Ve Strážnici je na vodu spuštěna loď, která byla posléze pokřtěna Ámos. Jedná se o první osobní loď (katagorie lodí s kapacitou nad 12 osob) v soukromém vlastnictví na Baťově kanálu. Její kapacita je 28 osob. Jejím vlastníkem je provozovatel půjčovny motorových člunů a kanoí ve Strážnici Mgr. Petr Antoš. Slavnostní zahájení plavební sezóny proběhlo v provizorním přístavišti na řece Moravě za radnicí v Napajedlích. Akce byla jedním z impulzů většiho rozvoje turistiky na Baťově kanálu ve Zlínském kraji. V sobotu 30. srpna se ve Veselí nad Moravou uskutečnila velká NECKYÁDA. Na podzim se realizovala naučná stezka podél Baťova kanálu v na území Jihomoravského kraje. Jednalo se o instalaci 25 informačních tabulí. Baťův kanál se prezentoval v rámci Plavebních dní, které se konaly od 21. do 23. října v Kralupech nad Vltavou. Obecně prospěšná společnost Baťův kanál realizovala v rámci Programu obnovy venkova "Cyklus projektového vzdělávaní pro venkovské obce". Byl to seminář, který připravoval zástupce samosprávy na možnosti čerpání finančních prostředků z Evropských fondů. Byla vydána souhrnná publikace mapující přírodní a plavební historii a současnost Baťova kanálu včetně širších souvislostí pod názvem "Přírodní a technická památka Baťův kanál". V této plavební sezóně opět došlo k velkému nárůstu návštěvnosti a Baťův kanál navštívilo 52 600 návštěvníků.

Zhodnocení sezóny 2003

Dne 28.10.1993 v 13.25 proběhne ve Starém Městě slavnostní zakončení plavební sezóny 2003. V plavební sezóně 2003 se na Baťově kanále přepravilo 52600 návštěvníků. Veliký nárůst návštěvníků byl zřejmě zapříčiněn více faktory – především ideálním krásným počasím (Baťův kanál, jako největší revitalizační stavba první republiky byl postaven právě pro řešení nedostatku vody na řece Moravě, takže i v obdobích největšího sucha poskytuje dostatek vody svým uživatelům). Významným důvodem větší návštěvnosti je díky vstřícnosti Povodí Moravy s.p. větší otevření vodní cesty pro veřejnost - na každé plavební komoře se komorovalo stejnou dobu a o prázdninách úžasných 5 dní v týdnu. Dalším faktorem byl vzrůst kapacity flotily (byla to první řádná sezóna pro loď Konstancii a první sezóna pro novou soukromou loď Ámos). Letos návštěvníci vyhledávali nejlevnější služby na kanále – především hromadné přepravy, vzrostla návštěvnost pravidelných plaveb ale zároveň se prodloužily původně půldenní na celodenní či dokonce vícedenní vypůjčky motorových člunů (několik hausbótů na kanále je tradičně přetíženo). Stále více roste počet těch, kteří se chtějí nejen projet ale po plavbě navštívit sousední vesnici či městečko (pokud se jim podaří vyškrábat se na břeh).

Z celkové návštěvnosti 47%, (tj.téměř 25 tisíc osob) využilo hromadných plaveb na lodích pro více než 12 osob, 34% (tj. asi 18 tisíc osob) si zapůjčilo malá plavidla – lodi s motorem, kanoe apod. Počty přepravených osob jsou získávány z údajů podnikatelů, odborným odhadem jsou získávány počty individuálních návštěvníky s vlastními plavidly .- jejich počet je letos odhadován na 4%, (tj. cca 2 tis, osob) Tento údaj by měl být velmi střízlivý, protože se zdá, že soukromých člunů je minimálně 40% z celkového počtu proplavených lodí na plavebních komorách. (vyhodnocení sčítání lodí nebylo ještě provedeno).

Průměrný návštěvník Baťova kanálu přijíždí ze vzdálenost 50 – 80 km, na vodní cestě prožije půlden, svou návštěvu kombinuje s návštěvou jiných turistických atraktivit, jeho útrata je v kategorii nejnižších nákladů. S ohledem na nekvalitní infrastrukturu vodní cesty (především nedostatek přístavišť) je to vcelku pochopitelné. Například z 16 obcí, ležících na českém břehu jen 5 má slušné přistávací zařízení, z toho 3 jsou bezbariérová. Na břehu kanálu není v podstatě žádné ubytovací zařízení, které by poskytovalo služby v oblasti přepravy. Stávající stav ukazuje, že vodní cesta má svou přitažlivost, ale my stále ji ještě nedokážeme plně využít – stále chybí infrastruktura a služby v oblasti střední a vyšší kvality i cenové úrovně.

Ivo Ondračka
ředitel nadačního fondu

2002

V roce 2002 za účasti 3500 osob byla velkolepým a příjemným způsobem zahájena plavební sezóna v Petrově s p. T. Baťou a vodní cesta změnila svůj oficiální název – Vnitrozemský průplav Ötrokovice – Rohatec dostal původní lidové jméno – Baťův kanál. Zároveň byla pro veřejnost otevřena poslední opravená plavební komora v Petrově (s krásným bezbariérovým nástupištěm). Na začátku sezóny byla odhalena pamětní tabule a pohyblivý model zvedacího železničního mostu ve Veselí nad Moravou. V průběhu sezóny byla spuštěna na vodu nová motorová osobní loď Konstancie s kapacitou 60 osob. Majitelem lodí je město Hodonín, provozuje ji soukromý podnikatel. Zároveň byl zahájen projekt „Dejte si rande s Evropou“, v rámci kterého se podporují aktivity v regionu – domácí ubytování, vinařství, slivovice, podnikání na vodní cestě a agroturistika. Společně se slovenskou Skalicí byl zahájen projekt Fórum Pomoravia jehož cílem je zřízení pravidelné přeshraniční lodní dopravy Hodonín – Skalica. Obecně prospěšná společnost Baťův kanál mimo údržbu a opravy svěřeného majetku provozovala první celodenní program pro individuální návštěvníky – pravidelnou osobní lodní dopravu Veselí n.M. – Strážnice a zpět. Dále zřídila naučnou stezku v Kostelanech nad Moravou. Návštěvnost vodní cesty přes povodně v Čechách stoupla na úžasných 39 200 osob!

2001

Na jaře byly slavnostně otevřeny mimo přístav ve Veselí nad Moravou plavební komory Strážnice I a II. Byl nabídnut nový turistický produkt – víno s ochrannou regionální známkou (nejlepší víno z regionu Moravského Slovácka) a byla otevřena regionální vinotéka v Uherském Ostrohu. Byly zahájena příprava záměrů výstavbu turistické infrastruktury vodní cesty. Počet návštěvníků vzrostl na 27500. Začaly se zvažovat všechny aspekty dokončení vodní cesty – výstavbou plavební komory Rohatec vnitrozemský průplav Otrokovice Rohatec propojit s Rohatcem (plavební komora, kterou už Baťa nestihnul). Nadační fond rozhodl o zřízení nové organizace, která má dlouhodobě zajistit účast obcí při obnově vodní cesty – Baťův kanál, obecně prospěšnou společnost. (Nadační fond má zajištěné příspěvky od obcí jen do r. 2005.)

2000

V roce 2000 obce a města sdružené v Agentuře pokračovaly v projektech spolufinancovaných Evropskou unií, díky čemuž byla speciálně pro Baťův kanál postavena loď Danaj s kapacitou 60 osob, nové turistické centrum ve Veselí nad Moravou s přístavištěm a dochází k propojení turistiky vodní s turistikou vinnou. Na umělé části plavebního kanálu blízko Huštěnovic bylo v příjemném, stinném prostředí vybudováno odpočinkové místo a naučná stezka. Zlepšování podmínek při pobytech na Baťově kanálu ocenilo v roce 2000 takřka 25 000 návštěvníků. V tomto roce započala oprava dalších dvou plavebních komor ve Strážnici, které budou připraveny k začátku plavební sezóny 2001.

Zamykání 2000

Turistickou sezónou rozumíme dobu, kdy jsou alespoň v některé předem určené dny obsluhovány plavební komory a každé plavidlo je může zdarma využít. Zlatým věkem rozumíme období, kdy dochází k největšímu rozmachu, rozkvětu i rozvoji určité činnosti. Baťovým kanálem nazýváme vnitrozemský průplav Otrokovice-Rohatec.

První sezóna zlatého věku (v roce 1999) přinesla zdvojnásobení návštěvnosti z 7000 návštěvníků na 14200, rozšíření splavných úseků na 42 km a otevření 10 plavebních komor. Druhá - letošní - sezóna zlatého věku přinesla další navýšení návštěvníků na 23500 návštěvníků. Letos se poprvé ve větším počtu objevili majitelé vlastních člunů, vytvářející 10% celkové návštěvnosti.

Se skladbou návštěvníků zatím nemůžeme být spokojeni - 60 procent nám tvoří krátkodobí návštěvníci - v konečném cíli by tato skupina měla klesnout na maximálně 20%. Cennou a velmi perspektivní skupinou je 43% individuálních návštěvníků - rodin, malých skupinek. Řada individuálních zájemců k nám přichází zde z regionu, jsou zde na návštěvě a po doporučení místních obyvatel chtějí zkusit plavbu na naší vodní cestě, jiní přijíždějí z turistických zařízení z okolí a poměrně velká část (cca 30%) k nám přijíždí z větší vzdálenosti než 60km. Největší radost nám dělá hrstka z nich, cca 10%, kteří díky Baťovu kanálu zde zůstávají na vícedenních pobytech a kombinují svůj pobyt s návštěvou kulturních památek, přírody v Bílých Karpatech nebo ochutnávkou vína ve vinných sklepech.

23500 - je to málo, nebo moc? Z konečné sumy, kterou potřebujeme pro celkovou rentabilitu této stavby 75 000 návštěvníků je to téměř třetina a je to stále málo. Na druhé straně, když si prohlédneme většinu zařízení služeb, která jsou pouhými provizorii, nedostatečně kapacitní a v některých druzích téměř chybějící lodní park - tak je to krásné, ale trvale neudržitelné číslo. Je třeba si uvědomit, že bez profesionalizace služeb, dostavby infrastruktury další rozvoj půjde jen velmi pomalu. Zde to již neleží jen na nás - máme v regionu vzorné a příkladné zařízení služeb pro návštěvníky, ale můžeme uvést i odstrašující příklady - zapáchající sociální zařízení, špínu a odpadky. Díky pomoci Phare a za přízně velkého množství subjektů jsme letos udělali další kroky kupředu - bylo postaveno nové přístaviště, prakticky turistický přístav ve Veselí nad Moravou na úrovni západoevropských standartů a postavena nová loď Danaj s kapacitou 60 osob, která ještě nějaký čas bude vlajkovou lodí Baťákové flotily. Obě tato zařízení doplněná půjčovnami kol budou pro veřejnost otevřena 1.máje příštího roku.

Letos se také otevřela nová naučná stezka v Huštěnovicích, a na hladinu kanálu vyplul první hausbót. Již naléhavě na nás čeká realizace řady ekologických projektů, především v těch nejvíce frekventovaných úsecích. Letos nebyl otevřen žádný nový plavební úsek, ale dokončovala se řada prací na stávající trati a především, jak zde vidíme, započala oprava plavebních komor a klapkového jezu zde na Veličce tak, aby při jedné plavební hladině mohly lodi proplouvat od Vnorovského jezu až do Petrova bez nutnosti zde komorovat. Po této opravě budeme již na 90% původní trasy a chybí jen plavební komora Petrov a dokončení záměru - doplutí do Rohatce novou plavební komorou Rohatec, kterou již Baťa nestihnul udělat

Přes tyto výsledky se můžeme zeptat - není "Zlatý věk Baťova kanálu" jen nesmyslem, propagační frází? Říká se, že atmosféra, vztahy které jsou při stavbě domu, nebo jiného díla, se určitým způsobem přenášejí do jeho provozu a údržby. Tato stavba při svém vzniku byla symbolem spolupráce mezi veřejným sektorem- státem, zemí i obcemi a velkopodnikateli i malými zemědělci. Ti všichni byli do toho zapojeni. I ve vnějším, architektonickém vyjádření si uchovala pocit lidského měřítka, humanity. Jistě, nebyla to žádná selanka, nechyběly soudy s majiteli pozemků, spory, bouře. Ale trvalá dohoda existovala dále. Myslím, že není náhodou, že totalitní režimy nedokázaly tuto stavbu plně využívat ale zároveň ji nedokázaly ani zničit, vyhodit do povětří nebo zasypat. A není náhodou, že až v současnosti, v dávno změněných ekonomických vztazích, se tato stavba začala využívat pro přiměřeně modifikované účely. Zůstala vodohospodářská funkce a ochrana proti povodním, nákladní doprava se transformovala na turistickou a zemědělský význam byl zastíněn ekologickou dimenzí.

Myslím, že obnova této stavby trochu předběhla svou dobu - díky všem zúčastněným. Možná, že se může stát symbolem zlatého věku tohoto kraje i naší země, který může přijít po dlouhém období úzkosti, deprese, osamocení a podezírání - i zde díky všem zúčastněným. Záleží i na nás, na naši chutí radovat se a žít, zapojit se do nových vztahů kolem nás, do kterých, jak doufáme, patří i toto dílo. Plavbě zdar!

1999

V červnu 1999 se uskutečnil 1.ročník Baťova kanálového maratónu (na trase Otrokovice-Strážnice) za účasti 60 vodních turistů. Jednotlivé půjčovny rozšířily nabídku svých služeb (byla patrná snaha o počátek integrace do regionálního cestovního ruchu) a rovněž nabídku plavidel - malé motorové čluny doplnily turistické prámy pro skupinové zájezdy,veslice, kánoe a první hausbót. Dokladem dynamického rozvoje cestovního ruchu na Baťově kanálu je více než 14 000 milovníků vodní turistiky.

Svérázný pohled zaměstnance Agentury na Otevírání sezóny 1999

5:00 - Vojta Bártek vstává čistí si zuby a říká si "To bude zas den "

5:15 - Vojta snídá, přemítaje jak dobře mu bylo na Správě parku (předchozí flek)

5:32 - Vojta hladí psa a těší se jak ho bude hladit znovu až bude po všem

5:47 - Vojta přijíždí do Uherského Ostrohu (autem, autobusem, vlakem, stopem, taxíkem, na kole, pěšky), kontroluje počet lodí, míst v nich, chystá si své I, lodní lístky, natahuje pásky, chystá nůžky...

8:18 - Vojta příjímá první lidi u svého I a pracně jim vysvětluje pár věcí a odpovídá na blbé dotazy

8:24 - Vojta vidí přicházet vždy klidného a naprosto vyrovnaného kolegu Pepu, který se viditelně dobře vyspal a těší se na oběd ve Strážnici a zdraví hojné počty svých známých. Určitě má svou prvomájovou povinnost vůči své přítelkyni splněnou pod nějakou hradišt'skou třešňí.

8:27 - Vojta toho hned po pozdravení využívá a jde si koupit kvašák, klobásek a chutná ostrožské patoky

8:49 - Vojta naviguje autobus, potom dechovku, ukazuje jim kde mají své místo a vysvětluje co a jak bude probíhat, kdy a co budou hrát

9:04 - Vojta přemýšlí, co ho to napadlo jíst klobásek z neznámého zvířete, pít neosvědčené pivo a dívá se po hustějším křoví, nervozita, psychická a fyzická únava si také odehraje svoje

9:13 - Vojta, již se cítící lépe, odolává marně návalu pozvaných hostů, přemýšlí kam je posadit, když už všechny lodě jsou beznadějně přeplněné, nějaký, prý ředitel z ministerstva, to psychicky nezvládl a hystericky křičí něco o tom, že už od něho neuvidíme ani korunu, posílám ho pryč a vzkazuju at' se naučí chovat, protože mě v tu dobu zajímá, kde se těch tři sta lidí nají

9:48 - Vojta vidí a slyší, že Šticovka už i začala hrát, moc jim to nejde, ale lidem se to libí, Štica se tváří velmi důležitě

10:06 - Vojta vidí, že už pomalu začíná oficiální program, jenomže většina oficialit je v pivovaře, vše zachraňuje Veselá šestka Jirky Bílka, ale viditelně není veselá a má za sebou krušnou noc, po obdržení Original Canal Slivovitz už se jejich výrazy znatelně zlepšily

10:18 - Vojta registruje už opravdu začátek oficiálního programu, první mluví domácí starosta, všechny vítá a raději předává slovo dalšímu řečníkovi

10.28 - Vojta usíná, ale rázný hlas konečně výborného řečníka, který ví o čem mluví a to velmi dobře, ano, mluví sám ředitel Nadačního fondu Agentura pro rozvoj turistiky na Bat'ově kanálu, novináři zpozorněli, Salčák přestal točit Ostrožanky, a všem státním úředníkům se mimoděk otevřela ústa a někomu i huba

10:47 - Vojta ví, že po tříminutovém proslovu jeho nejvyššího nezbývá času na ostatní řečníky a jen s krátkými poznámkami otevírají hlavouni první automatickou komoru v ČR a flotila se vydává jen velmi pomalu na cestu

11:43 - Vojta už netrpělivě očekává flotilu lodí na trilaterálním centru ve Veselí a už vidím, že se otevírá komora a během pár minut jsou první lodě u Babety a velmi Veselá šestka Jirky Bílka na mne mává s prázdnou lahví, křičíce že na Bat'áku je sucho, ale to už doplouvají ostatní lodě, šestka hraje fanfáry, hlavouni klepou na základní kámen, nejlepší řečník stále mluví, decentností sobě vlastní ho Jožka tlačí do lodí

12:06 - Vojta nahání lidi do autobusu, mladá dechovka zůstává ve Veselí a flotila lodí i s autobusem vyráží dále ku Strážnici

12:52 - Vojta nevidí jak flotila lodí slavnostně otevírá druhou a třetí automatizovanou komoru v ČR, jak se hlavouni cpou koláčkama paní Otrubové a ministr si je nenápadně cpe do kapsy, Veselá šestka Jirky Bílka, která má za sebou další úspěšné vysoušení Original Canal Slivovitz, hraje jako nikdy předtím a o jejich vyhrávkách na komorách se bude ještě dlouho vykládat

13:38 - Vojta doufá, že už flotila vyrazila ku Strážnici a že do ní brzy dorazí

14:31 - Vojta již s plným břichem vítá u Strážnické komory velmi unavenou Veselou šestku Jirky Bílka, která by při kořalkové povodni fungovala jako špičkový vysoušeč, ale musí ještě jednou zahrát přijíždějící flotile lodí, já pomáhám vystupovat lidem ze člunů po velmi nezdařilých schůdkách na břeh a po stejně kvalitní cestě se všichni vydávají obdivujíce park do Restaurace na oběd

16:23 - Vojta je rád, že všichni jsou ve velmi dobrém rozmaru, marně se snaží cifrovat u cimbálky, prohlíží si Skanzen, zámek a já už nenápadně mizím

17:08 - Vojta zvoní u své přítelkyně a tahá jí do parku pod třešňu, aby splnil svou prvomájovou povinnost veršujíce Máchu a přemýšlejíce, že ten den nebyl tak špatný, když má tak dobrý konec

19:03 - Vojta hladí svého psa, večeří a odebírá se do svého lože

1998

V roce 1998 se ke stávajícím půjčovnám připojila půjčovna lodí ve Strážnici, jejíž specializací byla zejména vodácká nabídka - putování po meandrech neregulované řeky Moravy. Plavební sezóna s úspěchem navázala na povodní přetrženou loňskou sezónu - o čemž svědčí počet více než 5000 přepravených návštěvníků. V letech 1998 a 1999 významným způsobem pokročil rozvoj a rekonstrukce technické infrastruktury Baťova kanálu.Ředitelství vodních cest ve spolupráci s Povodím Moravy postupně vyčistily a modernizovaly (automatizovaly) plavební komoru v Uh. Ostrohu a dopravní uzel se 2 plavebními komorami ve Vnorovech. Tímto počinem se pro návštěvníky vodní cesty otevřelo 10 provozuschopných plavebních komor, 42km původního úseku Baťova kanálu a téměř 20km přilehlých říčních úseků.

Otevírání sezóny 1998

Milí přátelé, dovolte mi Vás přivítat na v pořadí třetím zahajování plavební sezóny, pořádané Agenturou pro rozvoj turistiky na Baťově kanálu (neziskovou organizací vytvořenou sedmi obcemi a městy ležícími podél řeky Moravy). Zvláště mi dovolte Vás přivítat jménem nejvzácnějšího pořadatele a hlavního sponzora tohoto projektu - Evropskou komisí, ředitelstvím č.1A a č.16. Je mi velkým potěšením říci, že pracovníci Evropské komise mají takovou důvěru v náš projekt ekologické a ekonomické obnovy území kolem Baťova kanálu že jej nejen podpořili částkou 2,2 mil Kč, ale rozhodli se podpořit i zcela nový projekt propojení této vodní turistiky s turistikou vinnou grantem v hodnotě 3,6 mil Kč.

Česká část česko-italsko-španělsko-slovenského projektu Imagine action - regional personality development project se jmenuje - Baťův kanál - vodní cesta mezi vinohrady. Před dvěma roky - v r. 1996 - jsme s panem Tomášem Baťou zahajovali provoz na čtyřkilometrovém říčním úseku kanálu mezi Veselím nad Moravou a Uherským Ostrohem. Tehdy nebyla v provozu pro veřejnost ani jedna plavební komora, a loď, která zde jezdila, se rozměrově nevešla pod řadu mostů na kanále. Dnes zde máme 38 splavných kilometrů, a v průběhu sezóny 8 plavebních komor, v dnešní den 5 podnikatelských subjektů s 18 loděmi a čluny a tři další podnikatelé s jednou lodí a 10 čluny se intenzivně na letošní sezónu připravují. Zastávky na kanále obohacují dvě vybudované expozice, jedna naučná stezka a připravuje se další atraktivní zastávka v Huštěnovicích. Novinkou je přetahování lodí u Spytihněvské komory, které umožní realizaci 18 km plavebního okruhu "okolo Hradišťa".

Uplynulé období lze hodnotit různě. Někdo tuto věc vidí jako dvouleté hraní si s lodičkami, za průběžného plýtvání evropských, státních i obecních prostředků. Často tento hlas zaznívá z prostředí bývalých státních podniků, které mnoho tisíc zaměstnanců propustily. Zeptám se právě Vás, kdo takto uvažujete - přátelé, kolik pracovních příležitostí se Vám podařilo nově vytvořit? Málo si vážíme nových míst, málo se nám chce místo cesty pro podporu těžce a namáhavě hledat cestu vlastní. Není to cesta není jednoduchá. Ten, kdo chce na ní poctivě žít, musí překonávat mnoho překážek, vyvinout veliké úsilí a za odměnu má kromě pocitu vlastní nezávislosti mzdu kterou jiný - v teple vyhřátého pracovního místa snadno vydělá za poloviční čas i námahu. Právě proto Agentura v minulém a letošním roce podpořila rozvoj malého podnikání na vodě celkovou částkou 1,8 mil Kč, některé obce zapůjčily bezúplatně svůj majetek. Toto je zase druhý pohled. Zde můžeme vidět obrovskou stavbu závlahového a plavebního díla v dnešní hodnotě cca 500 mil Kč, jejíž hodnotu chceme obnovit, využít a obrazně tak vytvořit podnik s třemi sty pracovními místy - na vodě i v navazujících službách a stem tisícem návštěvníků ročně.

Můžeme se zamyslet, kolik korun utratíme každoročně na své dovolené - deset tisíc, dvacet či více? V celém regionu jsou to miliony či desítky miliónů korun které se vyvážejí pryč. Náš region dosud není vyhlášenou turistickou oblastí, přesto že máme všechny předpoklady. Teplo a voda - to jsou lákadla, která hýbou celou letní Evropou. Sebekrásnější hory, výstavná města v 35 stupních celsia ztrácí svou přitažlivost. A na pozadí slunečního žáru vystupuje stavba Baťova kanálu plná chladivé vody, tedy přesněji stavba - závlahového a plavebního díla Otrokovice Rohatec. Zdůrazňuji závlahového na prvním místě. Stojíme na břehu zregulované řeky - kdyby zde nebyly stavby Baťova kanálu, v tomto případě jez v Kunovském lese a nedakonický jez - v létě bychom se mnohokrát dostali na druhou stranu suchou nohou, po kamenech bychom přešli tento potok s průtokem 5 - 7 kubíků vody za sekundu. Tento potůček se ovšem v průběhu několika hodin může proměnit ve veletok o průtoku 500, 700 i 950 kubíků vody za sekundu. Pak zvýšená pozornost vodním stavbám, jejich údržbě i dobrá znalost jejich stavu může přinést své ovoce. Klíčové role vody v životě našeho regionu jsou si někteří vědomi. Děsí je představa lodních kolosů s řvoucími motory, které se šinou Baťovým kanálem a ničí poslední zbytky života. Ne, ani s tímto pohledem nemůžeme souhlasit. Tato stavba byla budována především jako vodohospodářská, ekologická, závlahová. Prvotním účelem bylo eliminovat negativní důsledky nedostatku vody po regulacích (a tím navrátit zde stav původního ráje vodního ptactva). K tomu pak přistoupila i funkce okalových závlah jako podpora zemědělství a nakonec i funkce dopravní. A tak tato stavba sloužila ekologii, zemědělství i dopravě a byla k všestrannému užitku.

My věříme, že právě dnešní den spoluotevírá obnovu úspěšného využití v ekonomických podmínkách současného světa - pro realizaci množství ekologických projektů , nalezení nových forem podpory zemědělství i pro vodní turistiku. Milí přátelé, dovolte mi právě dnešní den popřát Vám šťastnou plavbu životem i šťastnou plavbu po Baťově kanálu. Plavbě zdar!

Zamykání 1998

Dámy a pánové, milí přátelé, dovolte mi Vás přivítat v historickém okamžiku ukončení Plavební sezóny 1998.

Zároveň ovšem i končí jedna dlouhá etapa historie této stavby, která trvala 50 let - od r. 1948 do r. 1998. 50 let relativního klidu na kanálu. Teď tato pionýrská doba končí. Letos se na kanále na 28 plavidlech přeplavilo vice než 5100 turistů, nejfrekventovanějším úsekem u Veselí nad Moravou bylo zaznamenáno 379 průjezdů lodí plavební komorou. Pod Spytihněví 175 průjezdů. V roce 1998 byla splavná trasa kanálu byla dlouhá 38 km, a navazující splavné úseky řeky měřily 12 km, celkem se tedy mohlo využívat 50 km plavby, ovšem kvůli opravám se využívalo jen 25 km. V provozu bylo ovšem jen 5 plavebních komor, dvě se opravovaly a jedna byla vyhražena. Na Baťově kanále letos v oblasti plavby podnikalo 7 podnikatelských subjektů s cca 17 pracovníky. V kategorii půldenní individuální turistiky bylo již dosaženo jedné čtvrtiny předpokládané cílové návštěvnosti. Otevírají se další možnosti - kanoe pro nekrásnější přírodní kanálové úseky, čluny pro vícedenní výpůjčky, lodě pro skupiny 40 a více osob, rekreace na vlastních člunech. S výsledky této sezóny jsme více než spokojeni, protože ukázala, že i když turistický ruch prožívá recesi a pokles, na Baťově kanálu prožíváme renesanci a oživení.

Pro zajímavost - projekt uvažuje celkově s 75 tisíci turisty, 90 kilometry plavby (z toho 61 km na kanálové trase, 29 km na přilehlých říčních úsecích), 13 plavebními komorami, 380 loďmi. Kanálovými úseky je předpokládán průjezd cca 2200 lodí za rok. Návratnost vložených státních prostředků do infrastruktury se předpokládá cca 38 let. Na kanále se předpokládá podnikání cca 25 subjektů s 85 pracovníky. V navazujících službách se předpokládá vznik dalších 210 pracovních míst. V oblasti ekologie bude 230 km revitalizovaných ostatních závlahových a drenážních kanálů pro obnovu původního přírodního bohatství.

V současnosti začínají vrcholit práce nad přípravou další plavební sezóny 1999. Tímto rokem začne zlatý věk Baťova kanálu. Bude přístupno 43 km původní plavební trasy a 17 navazujících vedlejších říčních kilometrů - celkem tedy 60 km plavby - dvojnásobek, než letos. Budou po vodě spojeny Otrokovice se Strážnicí. Do provozu budou uvedeny tři automatizované samoobslužné komory - první svého druhu v České republice a zřejmě i v celé východní Evropě. Jedná se plavební komoru v Uherském Ostrohu, a dvě plavební komory u Vnorovského jezu. V provozu bude 9 plavebních komor, jedna bude zřejmě vyhražená.

To vše jsou velké výzvy. Záleží především na místních podnikatelských subjektech, nakolik využijí této jedinečné příležitosti - protože možnosti nejsou nevyčerpatelné. Vhodných pozemků pro přístavy, výstavbu rekreačních i obytných budov s přímou vazbou na plavební cestu je jen omezené množství. Jsme proti výstavbě nových center uprostřed přírody. Ani turistický trh není neomezený, je iluzí si říkat, že v jednom městě se uživí více než jeden mimořádně dva větší přepravci, a více než jedna půjčovna. A tak se může snadno stát, že místní podnikatelé se jen budou dívat, jak jim jejich kolegové odjinud pod nosem vyfoukli jeden velmi zajímavý a specifický trh. Je zde jedna výhoda, která zabraňuje snadnému přístupu cizího kapitálu - Baťův kanál potřebuje lodě specifických vlastností zahrnujících nízký ponor, snadnou ovladatelnost, nízkou výšku nad hladinou, příjemné mikroklima pro plavbu v tropických dnech, přímý kontakt cestujících s okolní přírodou.

Současnost je plná pohybu a proměn. Naše století plné teroru, totalit a dalších hrůz v bolestech rodí nový čas, novou dobu. Na tomto pochmurném pozadí vystupuje z mlh moravního údolí stavba Baťova kanálu a lidé kolem ní. Původně tato stavba spojovala továrny a doly, dnes začíná spojovat vesnice a města, muže, ženy a děti, kteří žijí vedle sebe. V budoucnosti bude spojovat země a národy (myslíme na připojení Skalice). Na Baťově kanále pomalu končí toto století. Ale nikoliv v klidu a zapomění, ale v novém rozmachu své existence. V tomto století byl kanál vybudován, jako závlahové a plavební dílo, jako malé uskutečnění velkého snu o vodních cestách. Revoluční spojením složky závlahové a plavební učinilo z této stavby čin nadčasový, který ukazuje směr daleko do budoucnosti - nelze myslet na ojedinělé zájmy jediného sektoru, lidského oboru. Budoucnost je ve spojení lidí práce, ve společném hledání jsme schopni realizovat něco nového.

Tak Baťův kanál zajistil nejen plavební trasu ale i vodohospodářskou rovnováhu celého moravního údolí. Přehnaly se přes něj různé poryvy času - zničen ve válce, přežil ekonomické změny, zatopen povodněmi zdánlivě předurčen k zapomění. Ale stále trpělivě plnil svou vodohospodářskou funkci. V době poslední si lidé opět vzpomněli na dílo jež je spojovalo a přinášelo společný užitek. a tak spojili své úsilí - milovníci plavby, stavitelé vodních cest, nadšenci pro kulturní a technické památky, hrdí občané měst a obcí, vodohospodáři, ekologové. Tak jako na počátku stavby přišli i stavitelé a manažeři z celé Evropy aby se podělili se svými zkušenostmi. a výsledky předčily všechna očekávání. Místo nákladních lodí brázdí kanál lodi turistické, čluny se samostatným řízením, vlastní čluny kajaky i kánoe.

A tak můžeme vidět, jak dochází k naplnění snu jednoho z iniciátorů p. Tomáše Baťi který myslel, že by tato vodní cesta se stala iniciátorem hospodářského rozvoje moravských měst i p. Ing. Gaďourka, který myslel, že tato stavba pozvedne lužní přírodu tohoto kraje do původního bohatství. Ne, nevymýšlíme nic nového, jen navazujeme na to nejlepší, co dokázali naši předkové. Jestliže jsme schopni spolu pracovat za tímto cílem, pak se můžeme vzpříma obrátit zpět i s důvěrou pohlédnout do budouctnosti a - směle ukončit sezónu 1998 i vyplout do zlatého kanálového roku 1999, i do nového tisíciletí. Plavbě zdar!

1997

Díky účasti Agentury v rozvojových programech Evropské unie mohla právě ona podpořit v roce 1997 vznik prvních půjčoven motorových člunů, a to ve Spytihněvi, Uherském Hradišti a Veselí nad Moravou. Svou činnost také rozvinula půjčovna člunů v Hodoníně. V této době Agentura započala s podporou a budováním atraktivit na březích - byly otevřeny expozice rybářství v Kostelanech nad Moravou, expozice sladovnictví v Uh. Ostrohu a načná stezka ve Vnorovech. Turisté mohli využívat plavební úseky Otrokovice-Nedakonice, Uherský Ostroh-Vnorovy a říční úsek u Hodonína. Bohužel úspěšně nastartovaná plavební sezóna byla přerušena ničivou povodní, která postihla celý region.

Otevření sezóny 1997

Milí přátelé, dovolte mi Vás zde přivítat jménem samostatné organizace, stojící v ohnisku dění okolo Závlahového a plavebního kanálu Otrokovice Rohatec - Agentury pro Baťův kanál. Tento měsíc je pro nás velkou radostí. V roce 1993, kdy se zrodily počátky tohoto projektu bylo neuvěřitelné, že by se baťův kanál mohl probudit k novému životu. Dnes se tento sen stává skutečností. Obnova baťova kanálu neznamená jen obnovu vodní cesty, zdymadel, plavby. Je to příležitost pro všechny, kdo žijí, pracují, nebo se rekreují na jejích březích. Je to přílezitost pro obce, zůročit velké finanční prostředky, vkládané do obnovy historických památek a do úprav veřejných prostranství. Je to příležitost pro podnikatele - především v oblasti služeb. Podnikání v plavbě, občerstvení, ubytování by mohlo přinést obnovu a prosperitu nejednomu opuštěnému objektu na břehu. Je to příležitost pro jednotlivé kulturní památky, muzea, galerie zvýšit svou návštěvnost. Je to mimořádná příležitost pro obnovu přírodního prostředí. Je to příležitost pro místní občany, děti, poznat svůj domov z dosud málo známého pohledu. Možná, že tato rekreace nabízí více, než mnohé zájezdy do zahraničí. I když Ba´tův kanál definitivně ztratil svůj význam pro náladní dopravu, jeho obnova je příležitostí i pro velké továrny a závody - propagací, přiblížením způsobu jejich práce i výrobků - jak můžeme vidět například v nově zřízené sladovnické expozici pivovaru Uherský Ostroh.. Baťův kanál je příležitostí ke skutečné spolupráci velkých i malých obcí, která vede ke konkrétnímu přínosu pro všechny zůčastněné. Na druhé straně je třeba zdůraznit, že nelze úspěšně obnovit vodní cestu bez obnovy jejího okolí. Vodní cesta je katalyzátorem územního rozvoje. Turistické využití vodní cesty bez vybudování nebo obnovy atraktivit (a to především pírodních, kulturních a historických) není dlouhodobě přitažlivé a efektivní. Prakticky to zanmená, že bez naplnění výše uvedených příležitostí a splupráce není možno úspěšně tento projekt realizovat. Tento fakt byl hlavním důvodem vzniku nadace - Agentury pro rozvoj turistiky na Baťově kanále. Dnes máme příležitost - při zahajování plavební sezóny 1997 k příležitosti výročí 740 let od založení města Uherské Hradiště prakticky ukázat na příklad realizace takové spolupráce - mezi obcemi Uherským hradištěm a Kostelany nad Moravou. Město Uherské Hradiště svou strategickou polohou, množstvím památek, bohatým kulturním životem, rozvinutými službami a dnes otevřenou půjčovnou motorových člunů je logickou bránou, kterou můžeme vstoupit na vodní cestu. Baťův kanál je pak jedinečnou vodní cestou, jejíž příjemné dimenze i posazení do krajiny nemají obdoby na území našeho státu i v jeho nejbližším okolí. Obec Kostelany nad Moravou se pak vybudováním expozice rybářství, kterou otevřeme za chvíli, stává vítaným cílem vodních turistů. A to nejen vodních. Až se nám podaří dovybavit půjčovny jízdními koly a vyznačit základní cyklistické trasy spojující vybudované expozice - Rybářství v Kostelanech a sladovnictví v Uherském Ostrohu dokážeme, že není možno oddělovat vodní turistiku od cykloturistiky a že právě realizací našeho projektu přecházíme od slov k činům při ruskutečňování i cyklistických snů, které v našem regionu existují. Jsem osobně přesvědčen, že úplná obnova plavebního a závlahového díla - zvláště nového využití husté sítě závlahových a drenážních kanálů pro ekologické projekty - dá vyniknout zvláštnímu, hluboce lidskému a citlivému kouzlu tohoto kraje po tisíciletí přetvářenému lidskýma rukama i tokem řeky Moravy. Je to kraj kde mají své místo podivuhodná díla našich předků, i chvatně pulzující život současné doby a kde je vytvořen dostatečně klidný prostor pro přírodu. Zvláštní citlivost našeho lidu k zemi, půdě, krajině, sídlům, zanechala zde své jedinečné kouzlo. Jsem osobně přesvědčen že je možno srovnat toto území s takovými klenoty Moravy, jako je například lednicko-valtický areál - pokud se nám ovšem podaří navázat na to, jak myleli naši předkové. A tak se snad uskuteční, co mylslel i iniciátor této stavby pan Tomáš Baťa, že ralizace závlahového a plavebního díla přinese prosperitu této části Moravy. Dnes mi dovolte ještě poděkovat - především 7 obcím, zvláště městu Uherské Hradiště, které založily naši nadaci, a vložily do ní počáteční postředky - roční příspěvek v celkové hodnotě 600 tis. Kč se závzkem do r. 2006. Dále děkuji přízni ministerstvům dopravy a životního rostředí, které přispěly na opravu technických staveb. Především děkuji Evropské komisi, vrcholnému orgánu evropské unie, který letos podpořil náše úsilí částkou 2,200 tis.kč - a věří, že obdobně jako v západoevropských zemních obnova tohoto díla může výrazně zlepšit hospodářství regionu. Děkuji Závodu želesniční průmyslové a stavební výroby Uherský Ostroh, který letos daroval pro tento projekt částu 100 tis. Kč. Děkuji pracovníkům Povodí Moravy, kteří nám pomohli uskutečnit tento sen. Děkuji členům veslařského klubu Morávia, kteří se zřízením půjčovny motorových člunů zapojili do společného záměru. Děkuji obci Kostelany, především členům zastupitelstva, zvláště panu starostovi, kteří obětavě ve svých volných chvílích nám pomohli zřídit expozici rybářství. Děkují dalším mnoha zůčastněným subjektům. různým úřadům, dobrovolným organizacím, kulturním pracovníkům, všem, kdo se zapojili do tohoto díla. Děkuji vám , kteří jste se přišli s námi potěšit z dnešního dne. Přeji vám šťastnou plavbu. Na vaši letošní přízni a skutečnému využití obnovených úseků a otevřených plavebních komor - v Kunovském Lese, Veselí nad Moravou a v průběhu sezóny v Nedakonicích závisí budouctnost našeho projektu. Zároveň přeji i úspěch i novým podnikatelským subjektům - Půjčovnám motorových člunů v Uherském Hradišti i ve Veselí nad Moravou. Přeji Vám všem šťastnou plavbu - po baťově kanále i ve vašem životě. Plavbě zdar.

1996

Následující rok bylo tentýž úsek možné proplout na lodi Tomáš Baťa. Plavbu bylo možno kombinovat s návštěvou Muzea ve Veselínad Moravou, kde v letech 1996-1997 byly instalována výstava o historii a budoucnosti využívání Baťova kanálu. Bohužel obě zmiňované lodě nabyly svými parametry vhodné pro Baťův kanál, a proto nebyly dále využívány. Přesto v loď Tomáš Baťa přeplavila v průběhu plavební sezóny téměř 5000 zájemců o vodní dopravu.

Zhodnocení sezóny 1996

Asi před čtyřmi lety jsme se začali zabývat tzv. Baťovým kanálem, opuštěnou stavbou, skrytou v rovinách Moravského Slovácka. Díky iniciativě několika úředníků jsme se pod záštitou Okresního úřadu Hodonín mohli zúčastnit mezinárodního projektu Ouvetrure - s názvem INWARD - Vnitrozemské vodní cesty a rozvoj venkovského osídlení. Cílem projektu bylo zprostředkovat výměnu zkušeností a společně zkoumat potenciál vnitrozemských vodních cest v jednotlivých zúčastněných regionech - anglickém hrabství Lancashire, irské provincii Mayo, holandské provincii Groningen a v Hodonínském a Hradišťském okrese v České republice.

Přesto, že se jedná o značně rozdílné oblasti, s odlišnou historií, hospodářským i politickým vývojem, neočekávaně se zde objevilo více společných znaků: vnitrozemské vodní cesty ve všech regionech mají přibližně stejné dimenze, průřezy, velikosti komor (a v podstatě i jejich vybavení). Při zkoumání minulosti např. našeho Baťova kanálu se ukázalo, že některé jeho komory jsou v podstatě kopiemi anglických vzorů. Přebírání zkušeností mezi Anglickými, holandskými a irskými staviteli vodních cest je známou skutečností. hospodářské využití vodních cest ve všech těchto regionech skončilo prakticky všude kolem r. 1960. V této době se těžiště hospodářského rozvoje začalo pomalu přesouvat ze Západní Evropy do nových světových center třetího světa - především jižní a jihovýchodní Asie. všechny regiony prožívají ve svých zemích rysy hospodářské recese. Relativně vysoká nezaměstnanost, odchod kvalifikovaných pracovních sil, vylidńování vesnic a přesun do největších aglomerací, nedostatečný rozvoj soukromého podnikání a stagnace velkých podniků. Všechny regiony své projekty hospodářského oživení spojují s využitím potenciálu vodních cest - a to pro turistické účely. Otázka, nakolik a jakým způsobem se turistické využití (dle některých pozorovatelů už jen úpadek vodních cest) může stát skutečným stimulátorem urbánního vývoje - byla hlavním mottem Projektu inward I.

Po prohlídce všech regionů a prostudování dostupných ekonomických a technických podkladů bylo konstatováno, že cestovní ruch na vodě významně přispívá k oživení jednotlivých regionů. Ve komplikovaných hospodářských vazbách na úrovni mikroregionů se nepodařilo jednoznačně kvantifikovat celkový hospodářský vliv vodní turistiky, ale bylo prokázáno, že její existence výrazně zlepšuje ekonomickou i demografickou stabilitu zúčastněných sídel, zvyšuje zaměstnanost, zlepšuje spokojenost obyvatel s vlastním regionem, zvyšuje přitažlivost regionu pro velké investory a přináší do regionu nové finanční zdroje. V projektu byly specifikovány jednotlivé zásady úspěšného rozvoje turistického ruchu na vodních cestách: celkový projekt musí získat širokou podporu v území. Pro úspěšný průběh projektu je třeba, aby obyvatelé v širokém území byli nakloněni projektu, tím aby projekt získal průchodnost v politické oblasti. Požadavek sdružování investic - je zapotřebí zkoordinovat a současně využít několika různých investičních zdrojů. Jedná se především o rozpočty místních samospráv, regionálních samospráv, zdroje z rozpočtu ministerstva a zdroje z Evropské unie. Téměř padesátiprocentní podíl celkových investic se předpokládá od soukromých investorů. Tyto prostředky je vhodné zároveň spojovat s jinými zdroji - především nevládních organizací, různých ekologických organizací, nadací, a pod. Každý záměr musí mít jasný cíl, pro tento cíl je třeba zkoncentrovat všechny dostupné prostředky. Eventuelní neúspěch jednoho projektu může výrazně změnit celkové příznivé podmínky a mít velmi negativní důsledky při snahách o obnovu vodních cest v celém regionu. Členské země evropského společenství mohou použít finanční zdroje z programu obnovy vodních cest.

Zásada přípravy komplexních projektů - nejde jen o to, aby se vodní cesty zaplnily sportovními a výletními loďmi, ale aby na těchto cestách byl dostatek atraktivit pro všechny návštěvníky - muzea, naučné stezky, obchodní střediska, centra tradic, sportovní zařízení, zajímavá přírodní území, dostatek kvalitních ubytovacích kapacit. Samotná plavba na kanálech není vlastním cílem vodní turistiky a bez návštěvy zajímavých míst na březích není dostatečně atraktivní. Jednotlivé atraktivity (především stravovací, ubytovací,...) musí splňovat náročná kritéria turisty - a to čistotou, kvalitou sociálního vybavení, snadnou orientací pro návštěvníka, komfortem poskytovaných služeb. I když v území například existuje dostatek stravovacích zařízení, jejich špatná kvalita - zakouřené prostředí, nedostatečná obsluha, neupravenost interiérů, znehodnocuje poskytované služby a zanechává negativní dojem z návštěvy. příprava realistických záměrů a respektování specifik turistického ruchu - při podpoře jednotlivých podnikatelských záměrů sledovat jejich reálnost, především při zaměření na druh návštěvníků, časový snímek jejich pobytu, ekonomické proporce ceny a poskytovaných služeb.

Při budování zázemí v jednotlivých centrech sledovat především faktor snadné dostupností - větší vzdálenost mezi přístavištěm a vlastní atraktivitou může být důvodem neúspěchu celé akce. Detailně je třeba zvážit řešení těchto problémů a eventuelní hledání jiného záměru. požadavky na kvalitu životního prostředí regionu a především vodního toku - kvalitní životní prostředí je základním požadavkem turistického ruchu. Bohaté přírodní zázemí vodní cesty se může stát hlavní atraktivitou celé návštěvy. Spolupráce s ekologickými skupinami je předpokladem splnění těchto cílů. pokud vodní cesta sloužila k více účelům (cílená manipulace s hladinami spodních vod, závlahy, a pod) hledat obnovu nebo modifikaci i ostatních funkcí. dopředu hledat využití vybudovaných kapacit mimo sezónu, především v zimním období.

V rámci projektu INWARD I jsme se pokusili o obnovu využití části Baťova kanálu. Pro tento cíl byly realizovány tyto kroky:

  1. Při průběhu projektu INWARD I bylo kontaktován správce stavba - povodí Mravy a.s., závod Uherské Hradiště, jehož pracovníci se zúčastnili jednotlivých pobytů v zahraničí. Samotná firma pozitivně reagovala na celý záměr.
  2. Byl připraven Projekt turistického využití Baťova kanálu, a byly osloveny hlavní aktivity v území - samosprávy, státní správa i nezávislé organizace.
  3. Byla založena nezisková organizace - Agentura pro rozvoj turistického ruchu na Baťově kanálu, jejímž cílem je koordinovat jednotlivé zúčastněné subjekty a vytvářet příznivou ekonomickou atmosféru pro soukromé podnikání v této oblasti. Členy agentury se stalo 7 obcí (Huštěnovice, Kostelany, Spytihněv, Uherské Hradiště, Uherský ostroh, Veselí nad Moravou a Vnorovy. Agentura má zajištěné minimální každoroční příjmy ve výši 600 tis. Kč a to až do r. 2006.
  4. Záměr byl propagován řadou článků v místním tisku, několika relacemi v rádiích a televizi. Dále byl vyroben propagační videoprogram, který získal 1. místo na soutěži regionálních filmů v Písku 1996. Souhrn projektu byl zveřejněn formou barevné publikace. Experimentálně bylo vyzkoušeno spojení výstavy a výletní plavby formou čtrnáctidenní expozice ve Veselí.
  5. vzhledem k pozitivnímu ohlasu předchozích akcí bylo přikročeno k závažnějšímu cíli - trvalému oživení turistického ruchu na kanálovém úseku Uherský Ostroh - Veselí nad Moravou - Vnorovy -Lideřovice v r. 1996.

Tento cíl byl postaven na spolupráci mezi Agenturou, 1. moravskou plavební a.s., Masarykovým muzem Hodonín a povodím Moravy a.s.. Tento cíl se zcela nepodařilo naplnit a při realizaci se projevila řada problémů: na rozdíl od zahraničních regionů, kde vodní cesty jsou v provozu je zprovoznění každého úseku na Baťově kanálu spojeno s problémem obnovy splavnosti. Vzhledem k tomu, že Baťův kanál byl v podstatě z hlediska plavby jednoúčelovým zařízením (s dominantní přepravou lignitu do jednoho závodu, a doplňkovými přepravami štěrků) nebyl podstatněji propojen na stávající sídla a nezískal urbánní význam. U jednotlivých obcí a měst nebyly vybudovány vhodná přístaviště, blízká a snadno dostupná z center měst, na nábřežích kanálu nevznikly nové ulice, obchody, služby. Při výstavbě se kanál centrům spíše vyhýbal a prochází bývalými humny. Proto bylo zapotřebí vyhledat místa vhodných přístavišť, vhodných nejen z pohledu plavby ale i požadavků turistiky. Vzhledem k neustálým změnám v korytu řeky, zanášení uměle vykopaných úseků a novým požadavkům na přístaviště i plavební dráhu nejsou stanovena jednoznačná pravidla pro manipulace s vodními hladinami tak, aby byly zajištěny dobré podmínky pro plavbu. Prakticky to znamená, že v řádně povoleném přístavišti nebyla dostatečná hladina pro přistávání lodě.

Z pohledu Agentury je hlavní příčinou absence platných pravidel pro zajištění dostatečných vodních hladin, protože i ty které platily v minulosti nejsou dostačující. nepodařilo se vybudovat chráněný přístav pro loď, v důsledku čehož došlo k několika poškozením a vykradením lodi vandaly. V důsledku neohlášené manipulace s vodními hladinami došlo k sednutí lodě na břeh kanálu. Další přístaviště v Ostrohu se podařilo vybudovat až v dosti pozdním termínu. nepodařilo se v sezóně zprovoznit úsek z Veselí do Vnorov, především plavební komoru, tím došlo k podstatnému snížení atraktivity plavby (hlavně tím, že loď neproplouvá plavební komorou, pouze pluje po říčním úseku kanálu.). Návštěvníci očekávali především průjezd plavební komorou. Tento faktor se projevil i na snížení návštěvnosti oproti předpokladům. nepodařilo se vybudovat kvalitní přístupy z center k přístavištím (vybavení naučnými stezkami, kvalitní provedení povrchů komunikací, vybavení přístavišť a dostatečné parkoviště. Negativně se projevila značná vzdálenost mezi místem expozice a místem plavby (cca 800m) což se projevilo i v problémech koordinace pohybu lodi a v provozu objednávkového a rezervačního centra v muzeu. Koordinace celého záměru probíhala až v r. 1996, nebyl stanoven prostor pro stanovení zkušebního provozu a postupné odstraňování zjištěných vad, provoz začal prakticky až v červnu 1996, kdy školní výlety byly již naplánovány. Informační systém se podařilo realizovat až v polovině sezóny. Celý region není dosud vnímán jako atraktivní turistická oblast, což se projevuje i v nízké kvalitě poskytovaných služeb (především občerstveních), a nezájmem podnikatelů v této oblasti. Přes všechny uvedené problémy a potíže je ze strany Agentury hodnocena tato sezóna jako úspěšná, s tím, že se předpokládá účast cca 7 tis. návštěvníků. Podařilo se zaháji t provoz na kanálu a očekává se prodloužení plavby do konce plavební sezóny do Vnorov. Stávající plavební cesta se pomalu začíná dostávat do podvědomí širokého regionu, což dokládá překvapivý zájem o plavbu v době prázdnin. Většina návštěvníků je spokojena s poskytovanými službami a je překvapena nezvyklým pohledem na krajinu i jejich sídla z paluby lodi.

Dámy a pánové, dovolte mi ještě krátký pohled do budoucnosti - na projekt INWARD I navazuje nový projekt INWARD II, kde účastníky jsou mimo výše jmenovaných - město Eberswald v Berlínském regionu a Skalica. Tento mezinárodní projekt pod záštitou Evropské unie řídí Agentura pro baťův kanál. Je to poprvé, kdy Východoevropští partneři získali možnost být hlavním koordinátorem projektu. V České republice pouze dva subjekty řídí mezinárodní projekty ECOS / OUVERTURE , mimo výše uvedenou agenturu také Regionální agentura pro rozvoj Ostravska. Agentura získala prostředky od Evropské Unie z fondu PHARE v hodnotě cca 2 mil Kč. V rámci těchto prostředků je připravována realizace oživení úseku Baťova kanálu Uherské Hradiště - Vnorovy a Projekt mezinárodní Česko - Slovenské vodní cesty Otrokovice - Skalica. Tento záměr by se mohl stát zároveň i ukázkou příhraniční spolupráce. Hlavní myšlenkou projektu INWARD II je vzájemné poskytování technické pomoci na paralelně běžících projektech. V praxi to znamená, že každý účastník si připravuje svůj vlastní regionální projekt spojený s využitím stávající vodní cesty a může své odborníky vyslat do partnerských regionů, kde budou spolupracovat na partnerských projektech. Takto budou mít účastníci projektu maximální možnost využít všech dostupných zkušeností i ve specializovaných profesích spojených s problematikou turistického využití malých vodních cest. Agentura pro Baťův kanál doufá, že se jí podaří získat podporu vládních orgánů - především ministerstva dopravy, životního prostředí a zemědělství aby úspěšná účast našeho regionu v tomto projektu doložila připravenost České republiky ke vstupu do Evropského Společenství.

1995

V roce 1995 obce a města ležící podél Baťova kanálu iniciovaly vznik Agentury pro rozvoj turistiky na Baťově kanálu, jakožto neziskové organizace, jejímž účelem je podpora turistického využití nejen samotného plavebního kanálu, ale také celého regionu Agentura podporuje a naplňuje výše uvedené cíle pomocí podpor orientovaných do následujících oblastí - podpora malého a středního podnikání - podpora rozvoje technické infrastruktury - podpora propagace turistického ruchu - podpora ekologických aktivit V roce 1995 začala na říčním úseku Veselí nad Moravou - Uherský Ostroh využívána loď Bobra.