CyklostezkyCyklisté vítáni podél celého Baťova kanálu

Baťův kanál je lemován páteřní cyklostezkou dlouhou více jak 80 km, na kterou dále navazují stezky a trasy v okolí, včetně Moravských vinařských stezek. Cyklostezku si jistě oblíbí jak dálkoví cyklisté, tak i in-line bruslaři, protože povrch cyklostezky je převážně asfaltový. Na své si tady přijdou určitě i rodiny s dětmi, senioři i tělesně postižení, kteří ocení takřka absolutní rovinu a přehledný terén. Bezpečnost cyklostezky výrazně zvyšuje skutečnost, že křížení všech silnic a železničních tratí je řešeno mimoúrovňově. Maximální bezpečí zaručí také fakt, že cyklostezka je položená zcela mimo motorovou dopravu. Pouze u Kvasic, Bělova a Pahrbku u Napajedel musí cyklisté překonat kratší úsek po málo frekventované silnici, tyto úseky však budou převedeny na cyklostezku v nejbližší době.Na území Jihomoravského kraje, které začíná mezi Uherským Ostrohem a Veselím nad Moravou, zde je zatím stezka více vedena po místních komunikacích, které však díky menšímu provozu cyklisty vesměs neomezují a bez problémů se dostanou třeba do Strážnice, Sudoměřic nebo i do nedaleké slovenské Skalice či Hodonína.

Díky napojení stezky na další cykloturistické trasy se dá vyjíždět i do Chřibů, Hostýnských vrchů či Bílých Karpat, které nabízejí i náročnější terény a zajímavé cíle - například zámek Buchlovice, hrad Buchlov, Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži, Velehrad, Archeoskanzen Modrá, sklepy v Mařaticích, Polešovicích, Petrově, skanzen a zámek ve Strážnici nebo technická památka Výklopník.

Trasa nabízí ideální spojení plavby s cykloturistikou. Návštěvníci tak mohou např. na kole vyjet na delší výlet jedním směrem a zpět se svézt výletní lodí, která je přizpůsobena pro přepravu kol. Nabízí se také možnost nalodit se i s kolem na hausbót a kombinovat plavbu s vyjížďkami

Monitoring návštěvnosti cyklostezky Baťův kanál:   pdf

Výsledky sčítání cyklistů a pěších na cyklostezce Baťův kanál v roce 2013:   xls

Naši partneři: ROP

 

In-line bruslaři

Páteřní cyklostezka podél Baťova kanálu je ideálním místem pro in-line bruslaře a to především na trase od Otrokovic. Na Východní Moravě v současné době převládá především asfaltový povrch cyklostezky, takže je sjízdná téměř po celé své délce. Nejdelší nepřerušovaný úsek pro in-line vede ze Spytihněvi do Kostelan (asi 15 km).

Ocenění cyklostezky

Páteřní cyklostezka podél Baťova kanálu se stala držitelem „Ceny redakce portálu Kudy z nudy 2010“.

Další informace

cyklostezky
  • CYKLISTEVITANI.cz - certifikace Cyklisté vítáni zlepšuje kvalitu turistických služeb pro cyklisty.
  • CYKLOSERVER.cz - on-line cykloatlas České a Slovenské republiky v měřítku až do 1:25 000.

Přístavy s certifikací cyklisté vítáni:

Centrum u přístavu Napajedla | Přístav Staré Město | Moravská lodní doprava | Půjčovna loděk Petrov | Půjčovna lodí pod Výklopníkem

TIPY NA CYKLOVÝLETY V OKOLÍ BAŤOVA KANÁLU

Díky spolupráci vedení Baťova kanálu, Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a projektu Cyklookruhy byly vytvořeny trasy pro silniční, trekovou i horskou cyklistiku, které jsou prezentovány v podobě dvou mapových aplikací.

Mapové aplikace jsou funkční na PC i mobilním telefonu. Prozatím jsou v nich zobrazeny trasy, ale začátkem prázdnin budou aplikace doplněny o různé body zájmu, profily tras apod. Zároveň bude vylepšena jejich funkcionalita a design.

Vlevo nahoře lze zapínat a vypínat jednotlivé trasy a také měnit podkladové mapy. Vpravo nahoře jsou nástroje mapy, z nichž nejdůležitější je právě „určení polohy“, což Vám umožní se snadno zorientovat v terénu, jelikož trasy nejsou přímo v terénu vyznačeny, ale místy vedou po značených cyklotrasách či turistických trasách. Trasy jsou rozlišeny barvou podle náročnosti. Zelenou barvou jsou vyznačeny trasy rovinaté, oranžovou mírně kopcovité a červenou trasy kopcovité.

Všechny trasy jsou vedeny okolím cyklostezky podél Baťova kanálu. Díky tomu můžete poznat mnoho krásných míst a nakonec se opět vrátit zpět k „Baťáku“.

Kontakt pro návrhy a připomínky: m.gabrys@seznam.cz