Cyklostezky

Cyklostezky   |   CyklookruhyCyklisté vítáni podél celého Baťova kanálu

Baťův kanál je lemován páteřní cyklostezkou dlouhou více jak 80 km, na kterou dále navazují stezky a trasy v okolí, včetně Moravských vinařských stezek. Cyklostezku si jistě oblíbí jak dálkoví cyklisté, tak i in-line bruslaři, protože povrch cyklostezky je převážně asfaltový. Na své si tady přijdou určitě i rodiny s dětmi, senioři i tělesně postižení, kteří ocení takřka absolutní rovinu a přehledný terén. Bezpečnost cyklostezky výrazně zvyšuje skutečnost, že křížení všech silnic a železničních tratí je řešeno mimoúrovňově. Maximální bezpečí zaručí také fakt, že cyklostezka je položená zcela mimo motorovou dopravu. Pouze u Pahrbku u Napajedel musí cyklisté překonat kratší úsek po málo frekventované silnici.Na území Jihomoravského kraje, které začíná mezi Uherským Ostrohem a Veselím nad Moravou, zde je zatím stezka více vedena po místních komunikacích, které však díky menšímu provozu cyklisty vesměs neomezují a bez problémů se dostanou třeba do Strážnice, Sudoměřic nebo i do nedaleké slovenské Skalice či Hodonína.

Díky napojení stezky na další cykloturistické trasy se dá vyjíždět i do Chřibů, Hostýnských vrchů či Bílých Karpat, které nabízejí i náročnější terény a zajímavé cíle - například zámek Buchlovice, hrad Buchlov, Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži, Velehrad, Archeoskanzen Modrá, sklepy v Mařaticích, Polešovicích, Petrově, skanzen a zámek ve Strážnici nebo technická památka Výklopník.

Trasa nabízí ideální spojení plavby s cykloturistikou. Návštěvníci tak mohou ve vybraných přístavech či přístavištích odstavit své kolo a vyrazit na okružní výletní plavbu. Na vybraných trasách je možné vzít kolo s sebou na palubu (počet míst bývá omezen) a absolvovat tak část výletu lodí. Nabízí se také možnost nalodit se i s kolem na hausbót a kombinovat plavbu s vyjížďkami. 

In-line bruslaři

Páteřní cyklostezka podél Baťova kanálu je ideálním místem pro in-line bruslaře a to především na trase od Otrokovic. Na Východní Moravě v současné době převládá především asfaltový povrch cyklostezky, takže je sjízdná téměř po celé své délce. Nejdelší nepřerušovaný úsek pro in-line vede ze Spytihněvi do Kostelan (asi 15 km).

Ocenění cyklostezky

Páteřní cyklostezka podél Baťova kanálu se stala držitelem „Ceny redakce portálu Kudy z nudy 2010“.

Další informace

cyklostezky
  • CYKLISTEVITANI.cz - certifikace Cyklisté vítáni zlepšuje kvalitu turistických služeb pro cyklisty.
  • CYKLOSERVER.cz - on-line cykloatlas České a Slovenské republiky v měřítku až do 1:25 000.

Přístavy s certifikací cyklisté vítáni:

Baťův kanál přístav s.r.o. | Přístav Staré Město | Moravská lodní doprava | Půjčovna loděk Petrov | Půjčovna lodí pod Výklopníkem