Víno v okolí Baťova kanáluTipy na vinařství v okolí Baťova kanáluVíno a vinařské stezky

Moravské vinařské stezky jsou dlouhodobým projektem rozvoje vinařství a udržitelné venkovské turistiky na jižní Moravě. Již od roku 1997 je budována síť stezek určených zejména cyklistům, kteří se vydávají za krásami a vínem jihomoravského kraje. Cílů si tento projekt klade hned několik: vedle ochrany přírody a krajiny a ochrany kulturního bohatství jde rovněž o rozvoj šetrné turistiky a zachování a rozvoj malých vinařů a jejich sklepů.

Myšlenka "vinařských parků" v lokalitách nejhezčích a nejznámějších vinných sklepů na jižní Moravě se objevila již v roce 1997. Ještě téhož roku vzniklo Sdružení vinařských obcí jižní Moravy, jemuž byly přiděleny dotace na rozvoj vinařské turistiky z Programu PHARE. Postupně se spolupráce rozšiřovala na další partnery a ze spolupráce vinařských obcí se zrodila síť cyklistických stezek - Moravské vinařské stezky »Údolí moravských vín

Slovácká podoblast je jednou ze čtyř podoblastí vinařské oblasti MORAVA. Slovácko leží na jihovýchodě Moravy a má velmi různorodé přírodní podmínky. Na jihu Slovácka to je krajina zvaná Podluží, kde většina vinařských obcí leží v údolnici řeky Moravy, kudy vanou ochlazující severovýchodní větry. Příhodná stanoviště pro vinice jsou na úbočích terénního zlomu nad říčkou Kyjovkou nebo na výše položených rovinatých pozemcích s lehkou půdou. Nízká nadmořská výška a lehká půda stupňují intenzitu letních teplot, takže se dosahují vína s výrazným odrůdovým charakterem.

Zdroj: http://bit.ly/16eIGxQ »
cyklostezky


Blatnické vinařství

Vedle tradičních obytných a hospodářských objektů nacházejí výrazné uplatnění v obraze vesnice i další typologické druhy staveb. Jedná se především o vinohradnické stavby stojící při dolním okraji vinohradů pod Starou Horou a prohlášené za památkovou rezervaci se souborem lidové architektury. Mimořádně významný soubor vinohradnických staveb pod Starou Horou v Blatnici pod svatým Antonínkem je součástí Moravských vinařských stezek (Strážnická oblast).

Blatnické vinařství »


Vinné sklepy Petrov Plže

Vinné sklepy Plže se nacházejí v obecní části Petrov-Plže, na jihozápadním okraji chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty ». Budování zdejšího vinařského areálu započalo již v 15. století; dnes je tu k vidění asi 80 bohatě zdobených sklepů, vytvářejících jakousi ulicovou zástavbu se dvěma návesními prostorami - v té horní se každé léto pořádají nejrůznější kulturní akce. Prostředí Petrova-Plží je vskutku impozantní a navozuje atmosféru Tolkienova Hobitína. První památková rezervace lidové architektury na území ČR (vyhlášena již v r. 1983).

Vinné sklepy Petrov Plže »


Zámecké sklepy Strážnice

Historické zámecké sklepy ve slovácké Strážnici pocházejí již z konce 14. století a svou rozlohou o třech patrech nemají na Moravě obdoby. Od roku 2002 patří rodinné vinařské firmě Zámecké sklepy Strážnice, kterou vedou otec a syn Šebestovi. Rekonstrukce historických prostor umožnila jejich původní využití. Přímo ve sklepích se skladují a zrají ta nejkvalitnější ročníková a přívlastková vína. .Červená vína jsou ve sklepích skladována v originálních až 200 let starých dubových sudech, kde mají ideální podmínky pro své zrání. Největší sud pojme 12 000 litrů vína. Bílá vína jsou uložena již v moderních nerezových tancích. .Ve sklepeních je zachováno původní gotické zdivo. Zaklenuté sloupy pokrývají ušlechtilé plísně. Příjemná a nevšední atmosféra láká nejen znalce vína a historie.

Zámecké sklepy Strážnice »


Vinařství Uherské Hradiště

Vinařská oblast MORAVA má výborné předpoklady pro tvorbu bílých vín se zajímavým spektrem vůní a kořenitosti, které doplňuje látková plnost z moravských úrodných půd. Souhru vůní a chuti podtrhují svěží kyseliny povzbuzující k opětovnému doušku harmonického a pro jednotlivé podoblasti Moravy charakteristického vína. Moravská červená vína provázela odjakživa venkovskou stravu a posilňovala vinaře v jejich těžké práci. Chuťový projev nikdy nepostrádal zemitou pravost doprovázenou uchováním ovocitého charakteru červeného vína. Charakter červených vín se v poslední době mění pod vlivem uplatňování moderní technologie červených vín, která jim dodává více vláčné jemnosti.

Vinařství Uherské Hradiště »

Mám zájem o přidání reklamy na tuto stránku »